1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ ÖNERİSİ HALA MASADA'
DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ ÖNERİSİ HALA MASADA

'DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ ÖNERİSİ HALA MASADA'

Barroso, Kıbrıs Türk toplumunun yaşam koşullarını iyileştirmek ve Kıbrıs Türklerinin 2004 sonrasında diyaloga devam etmesini cesaretlendirmek için önerdikleri Doğrudan Ticaret Tüzüğü önerisinin hala masada bulunduğunu söyledi.

A+A-Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Kıbrıs Türk toplumunun yaşam koşullarını iyileştirmek ve Kıbrıs Türklerinin 2004 sonrasında diyaloga devam etmesini cesaretlendirmek için önerdikleri Doğrudan Ticaret Tüzüğü önerisinin hala masada bulunduğunu söyledi.
Barroso, Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’nı devralması ve Güney Kıbrıs’ta bulunması münasebetiyle Fileleftheros gazetesine özel mülakat verdi. Barosso, AB Troykası’nın bugünlerde Güney Kıbrıs’ta bulunmasına değinerek, ekonomik desteğin hayati önemine dikkat çekti.
Jose Manuel Barroso, üç yıldır dönem başkanlığına hazırlanan Güney Kıbrıs’ın oynaması gereken önemli bir role sahip olduğunu belirtti. Barroso ayrıca “Kıbrıs’ın başarısı bizim başarımız” ifadesini de kullandı.

DOĞRUDAN TİCARET
Jose Manuel Barroso, doğrudan ticaret konusuna ilişkin bir soru üzerine, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün, Kıbrıs Türk toplumunun yaşam koşullarının iyileştirmek ve Kıbrıslı Türklerinin 2004'den sonra diyaloga devam etme konusunda cesaretlendirmek için önerildiğini söyledi. Barroso bu hedeflerin sürdüğünü ve önerilerinin de masada bulunduğunu belirtti.
Kıbrıs sorununa çözüm bulunması durumunda Doğrudan Ticaret Tüzüğü’ne gerek olamayacağını ifade eden Barroso, çözüm olması durumunda Kıbrıslı Türk toplumunun bugün karşılaştığı ekonomik ilişkilerindeki kısıtlamaların kalkacağını ve ekonomik kazancın ortaya çıkacağını da savundu.

“TÜRKİYE’NİN TUTUMU”
Barroso, Türkiye’nin Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığına yönelik tutumuna ilişkin soruyu yanıtında, Avrupa Konseyi’nin Aralık 2011’de Türk açıklamaları ve Türk “tehditlerine” ilişkin endişelerini dile getirdiğini anımsattı. Barroso, AB’nin, Türkiye’den herhangi bir tehditten ve iyi komşuluk ilişkilerini yaralaması mümkün olan sürtüşme noktalarından titizlikle kaçınmasını istediklerini söyledi.
Jose Manuel Barroso, Türkiye’den, AB Konseyi dönem başkanlığının kurumsal rolüne saygı duymasını beklediklerini de ifade etti.
Barroso ayrıca AB’nin, “Türkiye’nin, Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı çözümlenmesini hedefleyen gelişim halindeki müzakereleri etkin bir şekilde desteklemesi” beklentisini dile getirdiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 691 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler