1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Doğayı korumak için önce sevmek, sevmek için de önce tanımak gerek'
Doğayı korumak için önce sevmek, sevmek için de önce tanımak gerek

'Doğayı korumak için önce sevmek, sevmek için de önce tanımak gerek'

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin biyolog Tuğberk Emirzade ve Robin Snape ile birlikte düzenlediği Alagadi Kaplumbağa Yürüyüşü 29 Ağustos 2012 Çarşamba gecesi Alagadi’de gerçekleştirildi. Emirzade ve Snape, yürüyüş sırası

A+A-

“Doğayı korumak için önce sevmek, sevmek için de önce tanımak gerek”

 

 

 

·        “Yavrulardan sadece binde biri yetişkin olmayı başarabilir, bu yüzden gelecekte yetişkinlerin sayısını artırmak amacıyla denize ulaşan yavru sayısı artırılmaya çalışılıyor”

 

·        “Pek çok ülkeye göre orjinal kaldığımız için kaplumbağalar konusunda durum çok da kötü değildir ve bu yüzden Kuzey Kıbrıs hala daha en önemli yuvalama bölgelerinden biridir”

 

 

   Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin biyolog Tuğberk Emirzade ve Robin Snape ile birlikte düzenlediği Alagadi Kaplumbağa Yürüyüşü 29 Ağustos 2012 Çarşamba gecesi Alagadi’de gerçekleştirildi.

   Emirzade ve Snape, yürüyüş sırasında Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin 20 yıldır yaptığı kaplumbağa araştırmaları ve Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi hakkında bilgi verdi ve yavru kaplumbağalar dalgalarla buluşturdu.

   Face to Face’e Kuzey Kıbrıs’a gelen kaplumbağalar hakkında bilgi veren Biyolog Tuğberk Emirzade, doğayı korumak için önce sevmek, sevmek için de önce tanımak gerektiğini söyledi ve “Bizim de amacımız insanlara doğayı tanımak için bir fırsat yaratmaktır” dedi.

 

20 YILLIK ÇALIŞMA...

 

·        Soru: Kaplumbağalarla ilgili çalışmalar ne kadar zamandır yapılıyor? Kıbrıs’a gelen kaplumbağalar hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

·        Emirzade: Deniz Kaplumbağalarını Koruma Projesi kapsamında Alagadi’de yapılan çalışmalar 1992’de başladı. Her yıl İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden gelen yaklaşık 20 öğrenci ve Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti kaplumbağaların izlenmesi ve kayıt altına alınması konusunda 20 yıldır birlikte çalışıyor. Bu çalışmalar deniz kaplumbağası biyolojisi, tehditler ve küresel koruma anlayışına büyük katkılarda bulundu.

 

Akdeniz’de yeşil kaplumbağa dediğimiz Chelonia Mydas ve Caretta Caretta olarak bilinen sini kaplumbağası Kuzey Kıbrıs’ta yumurtlar. Yılda yaklaşık 300-400 yeşil kaplumbağa ve 2000 Caretta Caretta yumurtalarını Kuzey Kıbrıs sahillerine bırakır. Yeşil kaplumbağalar genelde bütün Akdeniz’de sadece Türkiye ve Kıbrıs’ta yuvalayan bir türdür. Caretta Caretta daha yaygındır ve ismi daha kolay olduğu için daha çok bilinir ve Akdeniz'de en fazla sayıda bulunan deniz kaplumbağası türüdür. 1992 yılından bu yana yapılan çalışmalara göre Akdeniz’deki Caretta Carettaların % 10’u ve yeşil kaplumbağaların da % 30’u Kuzey Kıbrıs’ta yuvalar. Ronnas ve Alagadi plajlarının yeşil kaplumbağalar için Akdeniz genelinde üçüncü ve beşinci en önemli yuvalama kumsalları olduğunu da belirtmek isterim.

 

Birçok yavru başarıyla yumurtadan çıkarken, bazıları da telef olur. Bunun başlıca nedenlerinden biri, tilki ve köpeklerdir. Yavrulardan sadece binde biri yetişkin olmayı başarabilir, bu yüzden gelecekte yetişkinlerin sayısını artırmak amacıyla denize ulaşan yavru sayısı artırılmaya çalışılıyor.

 

“PLAJLARDAKİ ÇÖPLER DENİZ KAPLUMBAĞALARININ YAŞAMINI TEHDİT EDER”

 

·        Soru: Kuzey Kıbrıs’ta deniz kaplumbağaları için en büyük tehdit nedir?

·        Emirzade: Kıbrıs'ta deniz kaplumbağaları için diğer büyük tehditlerden biri balıkçıların ağlarıdır. Her yıl çok sayıda kaplumbağa ağlara takılarak ölüyor ve sahillerde karaya vuruyor. Bazı kişiler de deniz kaplumbağalarını isteyerek öldürüyor. Geçen sene bir kaplumbağayı nasıl öldürdüğünü zevkle anlatan birine rastladım ve duyduklarıma inanamadım. Plajlardaki çöpler de deniz kaplumbağalarının yaşamını tehdit eder.

 

“AYFİLON’DAKİ YUMURTLAMA SAHİLİNE ŞEZLONG KONMAYA BAŞLANDI”

 

Aslında sahillere yapılan inşaatlar da kaplumbağalar için önemli bir tehdittir. Alagadi çevre koruma bölgesidir, Karpaz, Akdeniz plajı yapılaşmaya açık değildir ama yasak olduğu halde Ayfilon’daki yumurtlama sahiline belediyenin (Dipkarpaz Belediyesi) izniyle şezlong konmaya başlandı. Ayfilon ve Ronnas çok önemli sahillerdir. Son on yılda yuvalama alanlarına yakın otel ve lokantalar yapıldığını gördük.

 

SAHİLE YAPILAN OTELLER...

 

Aslında kaplumbağa çok geniş birşeyin sembolüdür. Kaplumbağayı koruduğunuz zaman neredeyse denizel ekosistemlerin tümünü korumuş olursunuz. Kaplumbağa denizde besin zincirinin en üstünde bulunan hayvanlardan biridir.  Herkes kaplumbağaya bir sempati duyar ve hemen hemen herkes kaplumbağaları tanır, bilir ve sever. Deniz kenarında yapılan otellerden, inşaatlardan, yollardan dolayı toprak denize akar. Örneğin Kuzey Sahil Yolu yapılırken birçok yerde denize toprak gitti. Bazı yerlerde doldurulan vadilerden her yağmurda denize toprak taşınır ve su bulandığı zaman kaplumbağanın beslendiği erişteler yani posidonia yatakları zarar görmeye başlar. Kaplumbağaların besin kaynağı posidonia yatakları ve burada yaşayan kabuklular ve diğer hayvanlardır. Posidonia Akdeniz’e özgü çiçekli bir bitkidir, Akdeniz’in akciğerleridir. Sadece 10-30 derece sıcaklık aralığında, 0-40 metre arasında yetişir ve posidonia yataklarının çapı yılda sadece 3-4 santim genişler. Kaplumbağaların neslini devam ettiren aslında posidonia yataklarıdır. Diyelim ki hiç kimse kaplumbağaları öldürmedi ama posidonia yatakları zarar gördü, kaplumbağalar yine ölür. Bu bitkiler fotosenteze bağlı oldukları için denizin berrak olması gerekir. Diyelim ki kaplumbağaları korudunuz ama denize toprak döktünüz, kaplumbağalar yine aç kalır. Deniz kenarlarındaki tarımsal alanlarda çok fazla sentetik gübre kullanılması veya arıtılmamış lağım sularının denize akıtılması da deniz suyundaki mikroorganizamaların çoğalmasına suyun bulanıklaşmasına neden olur ve bu da posidoniaları etkiler. Denizlerdeki gemilerin, balıkçı teknelerinin ve yatların çapaları da posidonia yataklarına zarar verir. Bir geminin çapası günde 100 bin ile 360 bin arasında posidoniayı sökebilir. Bu çok büyük bir zarardır çünkü bu bitkinin yenilenmesi çok zaman alır.

 


 

“Kaplumbağaları korumak kıyı şeridini korumayı gerektirir”

 

Posidonia için sudaki tuzluluk da çok önemlidir. Deniz suyunun arıtılması konusu zaman zaman gündeme geliyor, “doğaya zararı yok” deniyor, ancak bunun yapılması da tuzluluk oranını artıracağı için posidonia yataklarına zarar verir. Kısacası kaplumbağaları korumak aslında bütün kıyı şeridini korumayı gerektirir.

 

·        Soru: Kuzey Kıbrıs’ta kaplumbağaların korunması konusunda bir devlet politikası yok anlaşılan...

·        Emirzade: Çevre Koruma Dairesi Karpaz’daki yuvalarla ilgili işaretleme ve koruma çalışmaları yapar ancak başka bir çalışma yoktur. Aslında pek çok ülkeye göre orjinal kaldığımız için kaplumbağalar konusunda durum çok da kötü değildir ve bu yüzden Kuzey Kıbrıs hala daha en önemli yuvalama bölgelerinden biridir.

 

GRUPLAR 25-30 KİŞİ İLE SINIRLI...

 

·        Soru: Alagadi Kaplumbağa Yürüyüşü hakkında da bilgi verir misiniz?

·        Emirzade: Alagadi’de kaplumbağalarla ilgili çalışmalara geçen seneye kadar daha çok turistler ve Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan yabancılar ilgi gösterir ve gözlem yapardı. Geçen sene yerli halkta da bu çalışmalar hakkında ilgi uyandırmak için gözlem yürüyüşleri düzenlemeye başladık. Yerli insanlarımızdan hala daha kaplumbağa yavrularını hiç görmeyenler var. Geçen sene çok büyük ilgi oldu. İlk yürüyüşe 75 kişi katıldı, bir sonraki hafta 55 kişi katıldı. Çok kalabalık olduğu zaman herkesin yavruları görmesinde sıkıntı olduğu için bu yıl limit koyduk ve grupları 25-30 kişi ile sınırladık. Bu yıl ilk gözlem yürüyüşünü 22 Ağustos’ta yaptık. Bir sonraki de 29 Ağustos Çarşamba gecesi yapıldı.

 

·        Soru: Alagadi Kaplumbağa Yürüyüşü’ne katılmak isteyenlerin ne yapması lazım?

·        Emirzade: Öncelikle kaydolmaları gerekiyor. Bize 8153721, 0533 8690530 numaralı telefondan ulaşabilirler. Katılmak için belli bir ücret yoktur ancak cemiyet bağışlarla yürütüldüğü için katılanlar bağış yapabilir. Son olarak söylemek istediğim ünlü doğa bilimcisi Jaques Cousteau’nun sözü var: “İnsan tanımadığı şeyi sevemez”. Sevmediği şeyi de korumaz. Bu yüzden doğayı korumak için önce sevmek, sevmek için de önce tanımak gerek. Bizim de amacımız insanlara doğayı tanımak için bir fırsat yaratmaktır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1153 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler