1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DOĞAYA AYKIRI İLİŞKİ' AİHM’E TAŞINIYOR
DOĞAYA AYKIRI İLİŞKİ AİHM’E TAŞINIYOR

'DOĞAYA AYKIRI İLİŞKİ' AİHM’E TAŞINIYOR

Fasil 154 Ceza Yasası`nın hemcins ilişkileri suç kapsamında değerlendiren ceza maddeleri aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nde dava dosyalandı

A+A-

 

 

 

 

 

 

Avrupa Konseyi’nde eşcinselliğin suç olarak düzenlendiği tek bölge olan Kuzey Kıbrıs’ta eşcinselliği suç kapsamından çıkarmak için, eşcinselliği suç kapsamından çıkarmayı amaçlayan uluslarası örgüt Human Dignity Trust (İnsan Onuru Vakfı) tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM), yasal süreç başlatıldı.

Dava, Kuzey Kıbrıs’ın LGBT örgütü Homofobiye Karşi İnşisiyatif Derneği tarafından desteklenirken, Nigel Pleming QC öncülüğündeki yasal ekipte, Kuzey Kıbrıs’tan avukat Öncel Polili ve Tom Mountford’un bulunduğu ifade edildi. Uluslararası hukuk firması Taylor Wessing LLP’nin ise danışman avukatlık yapmak üzere davada yer aldığı açıklandı.

 

“ULUSLAR ARASI HUKUK’UN İHLALİ”

Dava’nın AİHM’e dosyalanmasında öncülük eden insan hakları avukatı ve Human Dignity Trust’ın başkanı Jonathan Cooper dün yaptığı açıklamasında, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Eşcinsel ilişkinin Kuzey Kıbrıs’ta suç olarak düzenlendiği gerçeği, uluslararası hukuku ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hükümlerini ihlal etmektedir. Kimliklerin suç kabul edilmesi, insanları hukukun koruması dışına itmektedir. Bu sadece eşcinsel hakları ile ilgili bir sorun değildir,  bu evrensel insan hakları ile ilgili bir sorundur. Dünyada 80’den fazla hukuk sistemi yani neredeyse ülkelerin yarısı, eşcinselliği suç olarak düzenlemektedir”.

 

HOMOFOBİYE KARŞİ İNİSİYATİF DERNEĞİ: “ÇABALARIMIZ FAYDASIZ OLDU”

Homofobiye Karşi İnisiyatif Derneği ise, konu ile ilgili gösterdikleri çabaların faydasız olduğunu, Kıbrıslı Türk yetkililerin iyi niyetli olmak konusunda isteksiz davrandığını belirtti. Dernek açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yasayı değiştirmek için verilen sözlere rağmen, yetkililer bu eski yasa ile insanları yargılamaya devam etmektedir. Bu durum, Kıbrıslı Türkler yekililerin insan haklarını korumaya cesareti olmadığını açıkça gösteriyor. Human Dignity Trust ile yaptığımız çalışmaların, uluslararası dayanışma için iyi bir örnek olmasından dolayı da mutluluk duyuyoruz”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 939 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler