1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DOĞAN KENDİNE GÜVENİRSE, SÜRPRİZ YAPABİLİR'
DOĞAN KENDİNE GÜVENİRSE, SÜRPRİZ YAPABİLİR

'DOĞAN KENDİNE GÜVENİRSE, SÜRPRİZ YAPABİLİR'

Doğan Türk Birliği'ni değerlendiren YENİDÜZEN Yazı İşleri Müdürü Cenk Mutluyakalı, Küçük Kaymaklı deplasmanı için "süpriz yaşanabilir" dedi. Cenk Mutluyakalı, Küçük Kaymaklı maçı öncesinde, taraftarı olduğu ve her hafta izlediği sarı-lacivertli takımı yo

A+A-

 

 

Küçük Kaymaklı maçı öncesinde,YENİDÜZEN Yazı İşleri Müdürü Cenk Mutluyakalı, taraftarı olduğu ve her hafta izlediği sarı-lacivertli takımı yorumladı:

"Pek çok yorumcu Doğan'da defans zafiyetinden söz ediyor, oysa sorun defans değil, orta saha... Sorun defans değil, defans anlayışı. Rakip orta sahayı çok rahat geçince, tüm yük defansa biniyor, hata riski artıyor."

"Doğan'da güvensizlik şunu yarattı, takım topu kaybettiği anda, yeniden kazanmak için ileride baskı yapmak yerine, topu ve mücadeleyi bırakarak, herkes kendi kalesine doğru koşmaya başlıyor. Rakibe geniş alan bırakıyor"

-----------------------

Doğan Türk Birliği'ni değerlendiren YENİDÜZEN Yazı İşleri Müdürü Cenk Mutluyakalı, Küçük Kaymaklı deplasmanı için "süpriz yaşanabilir" dedi.
Cenk Mutluyakalı,  Küçük Kaymaklı maçı öncesinde, taraftarı olduğu ve her hafta izlediği sarı-lacivertli takımı yorumladı, YENİDÜZEN SPOR SERVİSİ'nin sorularını yanıtladı:

·        Doğan Türk Birliği lige zirve adayı gibi başlamadı, defansında ciddi sorunlar var, bu sorunları aşabilecek mi?

·        C.M: Evet, Doğan Türk Birliği iyi başlamadı, ancak, umutsuz da değil. Belki beklentiler çok daha yüksekti. Tabii, Doğan’a yönelik bu olumsuz yaklaşım, takımın kendine güven duygusunu zedeledi. Pek çok yorumcu Doğan'da defans zafiyetinden söz ediyor, oysa sorun defans değil, orta saha... Sorun defans değil, defans anlayışı. Rakip orta sahayı çok rahat geçince, tüm yük defansa biniyor, hata riski artıyor. Doğan Türk Birliği orta sahada kalabalık kalmayı, rakibin üzerinde baskı kurmayı, ileriden itibaren topu kaybettiği anda rakibe baskı uygulamayı başaramıyor. Bunun sebebi dediğim gibi, stres ve güvensizlik. Kendi ceza sahanız önünde ne kadar kalabalık olursanız ve kendi kalenize ne kadar yakın oynarsanız, gol yemeye de çok daha yakınsınız demektir. Yani çağdaş futbolda iyi defans, kendi kaleniz önünde kalabalık olmakla ya da kalenize çok yakın kalmakla yapılmıyor. Örneğin Çetinkaya ile oynanan kupa maçı, Doğan’da neredeyse tüm takım kendi ceza alanında savunma yaparak maça başladı, ne oldu, daha 30’uncu dakikada Çetinkaya 3-0 öne geçmişti. Önemli olan, rakip sizin yarı sahanıza gelmeden baskı kurabilmek, top kazanabilmek, orta alanda kalabalık kalmayı başararak mücadele etmek…

·        Peki, Doğan Türk Birliği’nin Küçük Kaymaklı deplasmanında şansı var mı?

·        C.M: Evet var, sürpriz yapabilir. Yeter ki, kendine daha fazla güvenerek, coşkulu oynasın ve daha fazla pas yapsın, daha çok mücadele etsin. Tekrar olacak ama altını çizmek istiyorum, Doğan'da güvensizlik şunu yarattı, takım topu kaybettiği anda, yeniden kazanmak için ileride baskı yapmak yerine, topu ve mücadeleyi bırakarak, kendi kalesine doğru koşmaya başlıyor. Rakibe geniş alan bırakıyor. Düşününüz, rakip, kendi ceza sahası önünde topla oynarken, Doğan savunması, kendi kalesi önünde, neredeyse penaltı noktasında bekliyor… Doğan, kendisi atağa çıkarken dahi, rakibe markajı düşünüyor. Tek bir rakip forvetinin peşine takılıyorlar. Sanki ofsayt diye bir kural yok. Rakip hücumcu ne kadar ilerlerse, Doğan’dan iki savunma oyuncusu da onun peşine takılarak, kendi kalesinin içine kadar giriyor. Eğer karşınızdaki takıma bu kadar geniş alan bırakırsanız, işiniz zordur. Yoksa, Doğan defansına bakınız Mustafa Sarı çok kaliteli bir futbolcu, Eser tecrübeli, Münir öyle… Kenan, genç neslin en iyilerinden… Çağın’ın kalitesi ortada. Defansta sorun yok, sorun, orta sahada baskı uygulanmıyor.

AHMET SAYGI KİLİT İSİMDİ

·        Bu maçı Doğan açısından bir dönüm noktası olarak mı görüyorsunuz?

·        C.M: Daha ligin çok başı. Doğan’da Ahmet Saygı çok kilit bir oyuncuydu, çünkü topu ayağında tutan, takımının hücumda çoğalması için zaman yaratan, tekniği yüksek bir oyuncuydu, hem onun hem de Salih’in sakatlığı Doğan Türk Birliği için gerçekten talihsizlik oldu. Sakatlar düzelince, ilerleyen haftalarda Doğan Türk Birliği eski ritmini yakalayabilir. Çünkü istikrarlı bir teknik heyeti, sporcu ekibi ve yönetimi var. Ayrıca son 4 yılda da hep başarılar kazanmış bir ekip. Bunlar önemli avantajlar.

·        Peki, Doğan Türk Birliği yabancı oyuncularından verim alabiliyor mu?

·        C.M: Sabri’nin hem sürekli sakatlığı hem de henüz form tutmaması, yabancı oyuncuların önemini artırıyor. Ancak, özellikle Morris, ilk üç haftada beklentilerin çok gerisinde kaldı, Türkiye kontenjanından alınan Gökhan da hazır değil, zaten çok yırtıcı, yıpratıcı olmanın ötesinde, ilk izlenimim tekniği iyi ancak mücadele gücü düşük bir oyuncu. Doğan, İbrahim Faye tipinde bir oyuncu tercihi yapabilirdi, olmadı. Eğer Morris bu anlayışla devam ederse, teknik heyet ve yönetimin devre arasında, tercihini bir başka isimden yana kullanmayı düşünmesi gerekiyor. Zuma ise orta sahada en diri futbolcu olarak göz çarpıyor, tüm yükü sırtlanmaya çalışıyor, yalnız kalıyor.

·        Skorla ilgili tahmininiz var mı?

·        C.M: Çok zor, falcılık yapmayalım. Ama maçın kaderini, en fazla da “topsuz koşular” belirleyecektir. Yani, ayağına top gelince koşanlar değil, sahada, top kendisinde değilken de koşanlar, mücadele edenler hangi takımda daha çoksa, o kazanır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 463 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler