1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOĞAN 34, KAYMAKLI 8 YILDIR HASRET
DOĞAN 34, KAYMAKLI 8 YILDIR HASRET

DOĞAN 34, KAYMAKLI 8 YILDIR HASRET

Telsim Futbol Ligleri şampiyonlarının belli olmasından sonra, bugün 51’inci Federasyon Kupası şampiyonu belli olacak. Rakiplerini ilk tur itibarıyla eleyerek finale yükselen Küçük Kaymaklı ile Doğan Türk Birliği bu akşam Atatürk Stadı’nda saa

A+A-

 

 

Bu akşam oynanacak Daikin Kıbrıs Kupası finalinde karşılaşacak Doğan Türk Birliği kupayı 34 yıl önce Yenicami’yi 3-0 mağlup ederek kazanırken, bu tarihten sonra 3 kez final oynamasına rağmen kupayı alamadı. Küçük Kaymaklı, en son 8 yıl önce Yenicami’yi mağlup ederek kazandığı bu kupanın ardından bugüne kadar 1 final daha oynadı ancak kupayı müzesine götüremedi

 

Necmi Belge

 

Telsim Futbol Ligleri şampiyonlarının belli olmasından sonra, bugün 51’inci Federasyon Kupası şampiyonu belli olacak.

Rakiplerini ilk tur itibarıyla eleyerek finale yükselen Küçük Kaymaklı ile Doğan Türk Birliği bu akşam Atatürk Stadı’nda saat 19.00’da karşı karşıya gelecek.

Telsim Süper Ligi’nde şampiyonluğa oynayan bu iki takım şampiyonluk yarışından geride kaldıktan sonra, tüm konsantrasyonlarını bu maç verdiler.

Gerek K.Kaymaklı, gerekse Doğan Türk Birliği  51’inci Federasyon Kupası’nı bu akşam müzelerine götürmek istiyor.

Bu iki takım daha önce 1988 yılında, o zaman çift maç üzerinden oynanan Federasyon Kupası Finali’nde karşılaştı. Şehit Hüseyin Ruso Stadı’ndaki ilk maçı K.Kaymaklı 2-0 kazanırken, Girne 20 Temmuz Stadı’ndaki ikinci maçı Doğan Türk Birliği 2-1 kazanınca, gol averajı ile K.Kaymaklı şampiyon olmuştu. Daha sonra, bu iki takım hiçbir zaman Federasyon Kupası’nda finalde karşılaşmadı.

 

DOĞAN 34, KAYMAKLI 8 YIL ÖNCE KAZANDI

Doğan Türk Birliği son Federasyon Kupası’nı tam 34 yıl önce,  1978 yılında Akdoğan Özgürlük Stadı’nda oynanan olaylı maçta merhum Mete Adanır’ın attığı üç golle Yenicami’yi 3-0 yenerek kazandı.

K. Kaymaklı ise, son Federasyon Kupası’nı 8 yıl önce, 2003-2004 sezonunda Atatürk Stadı’nda Yenicami’yi Nazım Belge ve Hamdi Öğütçü’nün attığı gollere 2-1 kazanarak elde etmişti.

 

TARİHÇE

Futbol Federasyonu’nun kurulduğu 1955 yılından bugüne kadar tam 50 kez oynanan Federasyon Kupası sadece toplumsal çatışmaların olduğu 1963-1969 ve 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı döneminde oynanamadı.

Kupa, 1956 yılından 1989 yılına kadar Kıbrıs Kupası ismiyle oynanmış, 1989 yılında Federasyon Kupası adını almıştı.

Daikin Kıbrıs Kupası adı ile anılmaya başlanan Federasyon Kupasında bugüne kadar kazananlar arasında, bu sezonun lig şampiyonu Çetinkaya, 17 şampiyonlukla açık ara önde gidiyor.

Çetinkaya’yı 8 şampiyonlukla Gönyeli, 6 şampiyonlukla K.Kaymaklı, 5’er şampiyonlukla  Mağusa Türk Gücü  ile Yenicami, 4 şampiyonlukla Türk Ocağı, birer şampiyonlukla Yalova, Binatlı, Doğan Türk Birliği, Lefke ve Gençlik Gücü izliyor.

 

KUPA TARİHÇESİ

Takım                  Kupa

Çetinkaya TSK      17

Gönyeli SK           8

K. Kaymaklı TSK 6

Mağusa TG          5

Yenicami AK         5

Türk Ocağı SK      4

Doğan TB             1

Gençlik Gücü SK  1

Lefke TSK            1

Yalova SK             1

Binatlı YSK           1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 564 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler