1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DOĞALGAZDAN DOĞRUDAN GELİR 18 MİLYAR DOLAR'
 DOĞALGAZDAN DOĞRUDAN GELİR 18 MİLYAR DOLAR

'DOĞALGAZDAN DOĞRUDAN GELİR 18 MİLYAR DOLAR'

Güney Kıbrıs’ın tarafının Doğu Akdeniz’de “münhasır ekonomik bölgesi” ilan ettiği deniz bölgesindeki 12’nci parselde doğalgaz araştırma sondajları yapan Noble Energy şirketine ait Homer Ferrington isimli platforma Rum Yönetim

A+A-Güney Kıbrıs’ın tarafının Doğu Akdeniz’de “münhasır ekonomik bölgesi” ilan ettiği deniz bölgesindeki 12’nci parselde doğalgaz araştırma sondajları yapan Noble Energy şirketine ait Homer Ferrington isimli platforma Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın ardından ABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliği Maslahatgüzarının da gittiği bildirildi.
Fileleftheros “Platformda Yüzler Gülüyor... ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve Yetkililerinden Ziyaret” başlıklı haberinde, ABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Andrew Sheffer’in, Büyükelçilikten ticaret, ekonomi ve savunma konularından sorumlu üst düzey yetkililer eşliğinde, Salı günü, Rumların “Homeros” olarak adlandırdığı platforma gittiğini yazdı.
Teyit edilmiş bilgilerine dayanarak Sheffer ve beraberindekilerin platformun ve sondaj matkabının işleyişi, ulaşılan yatağın kalitesi ve hacminin ölçülmesi maksadıyla yapılan deneme çalışmaları hakkında bilgi aldıklarını aktaran gazete, heyete Noble Energy’nin Güney Kıbrıs’taki temsilciliğinden yetkililerin eşlik ettiğini belirtti. Diğer yandan Haravgi “Doğalgazdan Doğrudan Kâr 18 Milyar Dolar... Profesör Panos Papanastasiu Doğalgazın İhracı İçin En İyi Çözüm Olarak Sıvılaştırmayı Tavsiye Ediyor” başlıklı haberinde, “Kıbrıs Üniversitesi” Politeknik Fakültesi Dekanı Profesör Panos Papanastasiu’nun, bulunması halinde, çıkartılacak doğalgazdan elde edilecek doğrudan kazancın 18 milyar dolara ulaşabileceğini söylediğini, 12’nci parsel haricindeki parsellerde de doğalgaz bulunmasını muhtemel gördüğünü yazdı.
Papanastasiu’nun Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a danışmanlık yapan 5 üyeli Akil Adamlar Danışma Komitesi üyesi olduğuna işaret eden gazete, “Petrol-Doğalgaz Yataklarından İstifadenin Doğru Yönetim Stratejileri” konulu bir konferans verdiğini yazdı.
Habere göre Papanastasiu, Kıbrıs sorunu dolayısıyla doğalgazın boru hattıyla Türkiye üzerinden ihracının mümkün görünmediğine, aynı usulle Yunanistan-İsrail ve Güney Kıbrıs boru hattını, dezavantajı hale getiren teknik zorluklar olduğuna işaret ederek, en iyi çözüm olarak doğalgazın sıvılaştırılmasını tavsiye etti. Bunun için gerekli altyapıların kurulacağı uygun bir yer bulunması gereğine de işaret eden Papanastasiu, en uygun yerin Vasiliko, bu çalışmanın ulaşacağı maliyetin de 10 milyar Euro olduğunu söyledi. 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1041 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler