1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOĞALGAZ SIVILAŞTIRMA TERMİNALİ KURULUYOR
DOĞALGAZ SIVILAŞTIRMA TERMİNALİ KURULUYOR

DOĞALGAZ SIVILAŞTIRMA TERMİNALİ KURULUYOR

Güney Kıbrıs Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis, Kıbrıs Rum tarafında doğal gaz sıvılaştırma terminali kurulması için kararın alındığını açıkladı.

A+A-

 


Güney Kıbrıs Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis, Kıbrıs Rum tarafında doğal gaz sıvılaştırma terminali kurulması için kararın alındığını açıkladı.
Silikiotis, büyük, uluslararası çaplı kuruluşların, bu terminal yatırımına katılmak için büyük ilgi göstermekte olduklarını da belirtti. Alithia gazetesinin “Doğal Gaz Terminali İçin Karar Alındı” başlıklı haberine göre, “Cyprus Natural Gas Conference” toplantısında konuşan Silikiotis, Rum tarafında doğal gaz sıvılaştırma terminali kurulması için kararın alındığını söyledi ve geriye sadece planlamanın ve bir sonraki adımların kaldığını ifade etti. Önümüzdeki haftalarda, devlet doğal gaz şirketi kurulması konusunun da kesinleşeceğini belirten Silikiotis, Ticaret Bakanlığının “MIT” isimli kuruluşla, doğal gazdan ekonomik anlamda istifade edilmesi perspektifleriyle ilgili bir araştırma yapılması hususunda anlaştığını kaydetti. Silikiotis, yerli ve uluslararası gelişmelerle bağlantılı olarak, Güney Kıbrıs’ın ülkenin enerji sektörüyle ilgili olarak kritik bir dönemeçte bulunduğunu da dile getirdi. Şekillenmekte olan koşullarla ilgili olarak net bir görüntüye sahip olduklarını da belirten Silikiotis, nereye varmak istediklerini bildiklerini aynı zamanda hedeflerine yönelik olarak dikkatli, istikrarlı ve yapılandırılmış bir şekilde ilerlemekte olduklarını söyledi.

BARIŞÇIL İŞBİRLİĞİ

 Doğu Akdeniz bölgesinde, halkların yararına olacak şekilde samimi, yapıcı ve iyi niyetle işbirliğinde bulunmaları için en nihayet kendilerine tarihi bir fırsat verilmekte olduğunu da dile getiren Silikiotis, kendilerini ilgilendiren ölçüde, Rum tarafının bu fırsatı yakalamayı aynı zamanda Avrupa ile Orta Doğu ve bölge ülkeleri arasında barışçıl işbirliği ve bir arada yaşama köprüsü haline gelmeyi amaçladığını savundu.  Silikiotis konuşmasında, hükümetin enerji politikasının hayata geçirilmesi için atılması gereken adımlara da değindi. Silikiotis, geliştirilmesi gereken altyapılar arasında, doğal gazı “Kıbrıs’a” getirmek için bir deniz altı boru hattı inşa edilmesi aynı zamanda “Kıbrıs’ta” kurulu olacak bir doğal gaz sıvılaştırma tesisi bulunduğunu da sözlerine ekledi.Haravgi gazetesi ise “Doğal Gaz Sıvılaştırma Terminali İçin Karar Alındı” başlıklı haberinde, Silikiotis’in “hidrokarbon fonu” kurulması için çalışmaların ilerlediğini söylediğini de yazdı. Kıbrıs Rum tarafının temas grubu ile Noble Energy şirketi arasında gerçekleştirilen temaslara da değinen Silikiotis, şirketin doğal gazın “Kıbrıs’a” gelmesi aynı zamanda uluslararası piyasalarda bundan ticari anlamda istifade edilmesi hedefine ilişkin olarak, gelecekte yapacağı çalışmaların planını ortaya koyduğunu ifade etti. Haber Simerini gazetesinde ise “Kıbrıs Fırsatı Yakalayacak” başlıklarıyla yer aldı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 4533 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler