1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOĞALGAZ İHALESİNDE İKİ RUS ŞİRKET
DOĞALGAZ İHALESİNDE İKİ RUS ŞİRKET

DOĞALGAZ İHALESİNDE İKİ RUS ŞİRKET

Markulli; ikinci tur doğalgaz ihalesine katılma yönünde istek belirten 29 şirket arasında iki de Rus şirketin bulunduğunu açıkladı

A+A-Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) doğalgaz arama çalışmalarının ikinci turuna katılmak isteyen şirketler arasında iki de Rus şirketin bulunduğunu açıkladı.
Haravgi gazetesinin haberine göre, Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada Markulli; ikinci tur doğalgaz ihalesine katılma yönünde istek belirten 29 şirket arasında iki de Rus şirketin bulunduğunu, bu şirketlerin “Novatec Overseas Exploration and Production ve Fransız şirketi Total ortaklığı ile Gazprom bankasıyla ilişkili olan GBG Global Resources BV ” şirketleri olduğunu söyledi.
Markulli; “hiçbir ülkenin yada şirketin Türkiye’nin tehditlerine boyun eğmeyerek geri adım atmamasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirirken, konuyu Kıbrıs Rus meslektaşı Sergey Lavrov’la da ele aldıklarını” ifade etti.
Markulli, ihale sürecinin 2012 yılı sonuna kadar tamamlanmasının öngörüldüğünü de vurguladı.

TROYKA BİLGİLENDİRİLDİ

Öte yandan gazete bir diğer haberinde, Güney Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştiren AB Troyka heyetinin doğalgaz yataklarının bulunmasının yarattığı beklentiler konusunda bilgilendirildiğini yazdı.
Habere göre, Kıbrıs Rum Ticaret Bakanlığı Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis dün Troyka heyetiyle bir araya gelerek doğalgaz yatakları konusunda bilgi verdi.
Görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Kasinis, görüşmede doğalgazın değerlendirilmesi, Noble şirketiyle yapılan görüşmeler ve yakın zamanda planların uygulamaya konulacağı konularını ele aldıklarını belirtirken doğalgazın sadece Güney Kıbrıs ekonomisine değil AB ekonomisine de yapacağı katkıya vurgu yaptıklarını ifade etti.
Kasinis; İsrail gibi komşu ülkelerle doğalgazın değerlendirilmesi imkanlarına da değindiklerini ve Troyka heyetinin doğalgaz konusunu ciddiyetle ele aldığını vurguladı.
Kasinis ayrıca, Güney Kıbrıs’ın doğalgaz yataklarını değerlendirmeye en erken 2017 yılında başlamasının öngörüldüğünü de sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 619 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler