1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DOĞALGAZ İÇİN ŞİMDİ GAZ VERİYORLAR'
DOĞALGAZ İÇİN ŞİMDİ GAZ VERİYORLAR

'DOĞALGAZ İÇİN ŞİMDİ GAZ VERİYORLAR'

Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi”ndeki (MEB) “Afrodit” parselinde doğalgaz bulunmasının ardından, bu konudaki önceliklerin belirlenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için gelecek hafta itibarıyla yoğun müzakereler ba

A+A-
 

Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi”ndeki (MEB) “Afrodit” parselinde doğalgaz bulunmasının ardından, bu konudaki önceliklerin belirlenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için gelecek hafta itibarıyla yoğun müzakereler başlatılacağı bildirildi.
Haberi “Doğalgaz İçin Şimdi Gaz Veriyorlar” başlığıyla manşete çeken Politis gazetesi, doğalgazla ilgili Bakanlar Komitesi’nin, Rum Enerji Düzenleme İdaresi’nin (RAEK), danışmanlar komitesinin (akil adamlar), Hukuk Dairesi’nin, Noble Energy International şirketinin ve diğer temsilcilerin, hidrokarbon yataklarının değerlendirilmesi için gelecek hafta itibarıyla yoğunlaştırılmış müzakerelere başlayacağını yazdı.

GELECEK HAFTAKİ TOPLANTI BELİRLEYİCİ OLACAK

Politis, Güney Kıbrıs Hükümeti’nin, doğalgaz meselesinin karmaşık bir mesele olmasından dolayı, bu konuda karar almaya hazır olmadığını kaydederken, bu çerçevede Noble Energy International şirketi yetkilileriyle danışmanlar komitesi arasında haftaya yapılacak olan toplantının belirleyici olacağını belirtti.
Gazete, Danışmanlar Komitesinin şirketten, 12. parselde bulunan doğalgazla ilgili detaylı analiz sonuçlarını isteyeceğini ifade etti.
Doğalgazın değerlendirilmesi için dün, yeniden toplanan Bakanlar Komitesi’nin de, doğalgazla ilgili gayrı resmi olarak birtakım seçenekler belirlediğini yazan gazete, bu seçeneklerin “Afrodit” parselinden Vasiliko’ya boru inşası, doğalgazın ihraç edilebilmesi için sıvılaştırma terminali inşası ve yatırım imkanları bulunan devlete ait bir hidrokarbon şirketi oluşturulması olduğunu kaydetti.
Bu seçeneklerden herhangi birinin, İsrail ve Noble Energy International şirketiyle olan müzakerelerin Mart ayına kadar yoğunlaştırılmasını öngördüğünü belirten gazete, Hükümet’in hedefinin; Haziran ayına kadar doğalgaz yataklarını yönetimi konusunda kılavuzluk edecek ilk kararları almak olduğunu yazdı.

“YOL HARİTASI BELİRLENMESİ GEREK”

Habere göre,Kıbrıs Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Andoniadu, İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Sofoklis Aletraris ve Maliye Bakanı Kikis Kazamias’ın da katıldığı doğalgazla ilgili Bakanlar Komitesi’nin toplantısında, gelecek hafta itibarıyla başlatılacak olan yoğunlaştırılmış müzakerelerle ilgili yol haritası belirlenmesinin gerekliliği vurgulandı.
Toplantıda ayrıca, Bakanlar Komitesi’nin siyasi partilerle, doğalgaz konusunda bilgilendirici nitelikte toplantılar yapması konusunda öneri sunulduğunu yazan gazete, hükümetin bu safhada, gelecek adımlarla ilgili bütünlüklü bir plana sahip olmaması da göz önünde bulundurularak, partilerin Bakanlar Komitesi tarafından, en azından sürecin belirlenmiş olacağı umuduyla, Ocak ayı ortası veya sonuna doğru resmi bir şekilde bilgilendirilmesi kararının alındığını kaydetti.
Habere göre Andoniadu, komite toplantısının bitiminin ardından yaptığı açıklamalarda, siyasi partilerin doğalgaz konusunda bilgilendirilmesinin arzu ettikleri bir şey olduğunu ve bu konuda elle tutulur bir şeyler elde ettiklerinde, verimli olacak toplantılar düzenleyerek bunlarla ilgili bilgilendirme yapacaklarını söyledi. Andoniadu, Pazartesi günü ikinci tur izinlerle ilgili belgelerin AB’ye gönderileceğini ve ilgili sözleşmenin de, kısa bir süre içerisinde tamamlanacağını kaydetti.
Öte yandan Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu da, İsrail ile doğalgaz konusunda müzakere ettiklerini ve bölgede bu konuda işbirliği yapılması niyetinde olduklarını bildirdiklerini söyledi.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler