1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOĞALGAZ İÇİN 15 TEKLİF
DOĞALGAZ İÇİN 15 TEKLİF

DOĞALGAZ İÇİN 15 TEKLİF

Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki parsellerde, yeni hidrokarbon aramaları için 11 Şubat’ta çıktığı ihalenin süresi dün doldu.

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge” (MEB) içerisindeki parsellerde, yeni hidrokarbon aramaları için 11 Şubat’ta çıktığı ihalenin süresi dün doldu. İkinci tur imtiyaz hakkı ihalesine 12 parselden 9’u için 5’i şirket, 10’u konsorsiyum olmak üzere toplam 15 teklif sunuldu.

İhale için gelen teklifler, Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis tarafından düzenlenen törenle açıklandı. Birçok bakan ve üst düzey yetkilinin katıldığı, basın-yayın organları tarafından da naklen yayınlanan törende Silikiotis, ihaleye İngiltere, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Hollanda, Güney Kore, Rusya, Malezya, İtalya, Avustralya, Norveç, Kanada, Güney Kıbrıs ve Lübnan’dan teklif geldiğini açıkladı.

Silikiotis, ihale sürecinin tamamlanmasını “tarihi anlar yaşıyoruz” söylemiyle ifade ederken, tekliflerin Ticaret, Sanayi ve Turizm, Maliye, Dışişleri ve Tarım bakanlıkları genel müdürleri ile Başsavcı, Enerji Dairesi Müdürü ve Jeolojik Araştırmalar Dairesi Müdürü’nün katıldığı Danışmanlar Komitesi tarafından değerlendirileceğini, ardından Bakanlar Kurulu’na sevk edileceğini söyledi.

İhale sürecine gelinmesinde katkısı bulunan Glafkos Kliridis ve Tasos Papadopulos hükümetlerinin yaptığı icraatlara değinen Silikiotis, eski Ticaret, Sanayi ve Turizm bakanları Andonis Pashalidis ile Praksula Andoniadu’ya da sürece katkılarından dolayı teşekkür etti.

Teklif veren şirketler arasında Malezya’dan “Petronas”, Fransa’dan “Total”, Rusya’dan “Novatek”, Güney Kore’den “Kogas” ve İtalya’dan “ENI” adlı şirketler bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 696 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler