1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOĞALGAZ ANLAŞMAZLIĞI DEVAM EDİYOR
DOĞALGAZ ANLAŞMAZLIĞI DEVAM EDİYOR

DOĞALGAZ ANLAŞMAZLIĞI DEVAM EDİYOR

Güney Kıbrıs’ta doğalgaz konusunda hükümet ile muhalefet arasındaki anlaşmazlık devam ediyor

A+A-

 

Güney Kıbrıs’ta doğalgaz konusunda hükümet ile muhalefet arasındaki anlaşmazlığın devam ettiği, Enerji Düzenleme Dairesi (RAEK) ve Devlet Doğalgaz İşletmesi (DEFA)’nın yetkilerine ilişkin iki yasa önerisinin Meclis Ticaret Komitesi’nde beklediği belirtildi.
Politis gazetesi, doğalgazın temin edilmesi, ithal ve ihraç edilmesi ile dağıtılmasında güçlü bir rolle DEFA’nın devlet şirketine dönüştürülmesine ilişkin DİKO Milletvekili Angelos Votsis tarafından sunulan önerinin aralık ayından beri komiteye gidip geldiğini yazdı.
Habere göre Hukuk Dairesi, anayasaya uygunluk bakımından sorunların bulunmasına bağlı olarak öneri hakkında kesin görüş belirtmek için 15 günlük süre talep etti.
AKEL’in geçtiğimiz hafta sunduğu, RAEK’in denetçi rolünün güçlendirilmesi ve iç piyasada doğalgazın dağıtılması, tedarik edilmesi ve taşınmasına ilişkin sorumluluğun sadece DEFA’ya verilmesine ilişkin önerisinin de, komitede kabul görmediği belirtildi.
Gazete, Komite’nin dünkü toplantısı çerçevesinde, hükümet ve muhalefetin yeni bir tartışmaya doğru gittiğini yazdı.

“ÖNERİYE HÜKÜMETTEN DESTEK”

Hükümetin AKEL’in, DİKO ve DİSİ’nin ise Votsis’in önerisine destek verdiğini yazan gazete, bunun da yeni bir tartışma konusu yaratacağını belirtti.
Alithia gazetesine göre ise toplantıda hazır bulunan Hukuk Dairesi(Başsavcılık) temsilcisi, Votsis’in önerisine ilişkin çekincelerini dile getirirken, Katsuridis’in yasa önersinde hukuki engeller bulunmadığına işaret etti.
DİKO Milletvekili Votsis de, yasa önerisi konusunda anayasal bir engel bulunduğunu görmediğini, buna bağlı olarak önerisini yeniden inceleyeceğini belirtti.
Çevreciler ve Ekologlar Milletvekili Yorgos Perdikis ise, her partinin doğalgaz konusunu kendi çıkarları olarak gördüğünü, oysa doğalgazı dağıtacak ellerin “mavi, kırmızı veya bir başka renk değil, temiz olmasının kendilerini ilgilendirdiğini” söyledi.
Gazete, milletvekillerinin dünkü toplantı çerçevesinde ayrıca Avrupa Komisyonu’nun elektrik enerjisi ve doğalgaz konusundaki Avrupa talimatına uyulması konusunda Kıbrıs’a yaptığı uyarıyı da ele aldıklarını yazdı.
RAEK Başkanı Yorgos Siammas yaptığı açıklamada, 2010 yılından itibaren elektrik enerjisi ve doğalgaz konusunda Avrupa talimatına uyulması konusunda Ticaret Bakanlığı’na öneride bulunduklarını ancak bakanlığın bazı çekinceler taşıdığını söyledi.
Ticaret Bakanlığı yetkilisi ise, ilgili yasa tasarısının son hazırlık aşamasında bulunduğunu ve incelenmesi için Hukuk Dairesi’ne gönderileceğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler