1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOĞAL GAZ GERDİ
DOĞAL GAZ GERDİ

DOĞAL GAZ GERDİ

Güney’de ekim ayının ilk haftası doğal gaz ve petrol arama çalışmalarının başlayacağının açıklanmasın ardından ortam gerildi. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Akdeniz'de petrol arama çalışma

A+A-

 

 

 

 

Güney’de ekim ayının ilk haftası doğal gaz ve petrol arama çalışmalarının başlayacağının açıklanmasın ardından ortam gerildi.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Akdeniz'de petrol arama çalışmalarına başlamasının meşru bir davranış olamayacağını iddia etti.

Bakan Yıldız, konu ile ilgili olarak  “Uluslararası hukukun söylediği de budur. Münhasır ekonomik sahanın tarif edilmediği yerlerdeki aramaları meşru bir faaliyet olarak görmüyoruz. Bunun özellikle bölgemizdeki sıkıntılara ek bir sıkıntı getirmemesini temenni ediyoruz” dedi. Yıldız’ı ziyaret eden ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone ise Kıbrıs Rum kesiminin Akdeniz'deki arama çalışmalarına ilişkin olarak, Türkiye hükümetinin bu konuyla ilgili pozisyonundan haberdar olduklarını, burada her iki tarafın da çözüme dönük gösterdiği çabaları desteklediklerini söyledi.

 

 

ESARETİN BEDELİNİ ÖDEYEMEYİZ

Diğer yandan Rum Hükümet Sözcü Vekili Hristos Hristofidis ise, “Kıbrıs Cumhuriyeti, uluslararası hukuka uygun egemenlik haklarını kullanmaması için birilerinin muhtemel tehdit veya tepkileri yüzünden esaretin bedelini ödeyemez” dedi.

Rum yönetimi, Türkiye’nin, Kıbrıs sorunu çözülmeden Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de hidrokarbon aramalarına başlamasını engellemek maksadıyla diplomatik yoldan baskı yaptığı ve girişimlerde bulunduğu haberleri üzerine Hristofidis aracılığıyla açıklama yaptı.

Rum radyosuna göre Hristofidis, “Hükümetimiz, olası hidrokarbon yatakları bulunmasının ve bunun olumlu ekonomik ve siyasi etkilerinin Kıbrıs sorununa, doğru bir çözüm bulunmasında etkin işbirliği yapması için Kıbrıs Türk tarafı açısından güçlü bir teşvik olduğunu değerlendiriyor” dedi.

Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki 12’nci parseldeki olası yatakların değerlendirilmesi anlaşmasının Güney Kıbrıs’ın “egemenlik hakkı olduğunu” savunan Hristofidis, “Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölge sınırları çok zor şartlar altında belirlendi ve bu, son zamanlarda ülke için en önemli gelişmelerden biridir… “Kıbrıs Cumhuriyeti, işgalin bedelinin ötesinde, uluslararası hukuka uygun egemenlik haklarını kullanmaması için birilerinin muhtemel tehdit veya tepkileri yüzünden esaretin bedelini de ödeyemez” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN TAVRI

Türkiye’nin tavrının, Güney Kıbrıs’ın planlarını etkileyip etkilemeyeceği sorusuna da muhatap olan Hristofidis, Rum yönetiminin çok somut projeleri bulunduğunu ve bunları hayata geçireceğini söyledi. Rum Sözcü Vekili, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin girişimleri konusunda Rum yönetimini bilgilendirdiğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1159 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler