1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DOĞAL GAZ ADAYA 8 YILDA GELECEK'
DOĞAL GAZ ADAYA 8 YILDA GELECEK

'DOĞAL GAZ ADAYA 8 YILDA GELECEK'

Güney Kıbrıs Rum Elektrik Dairesi (AİK) yönetimi ile müdürlüğünün, tüketicilere sağlanmakta olan elektriğin fiyatının azalması için, “Kıbrıs doğal gazının” en kısa zamanda AİK’e ulaşması gerektiğine dikkat çektikleri ifade edildi.

A+A-Güney Kıbrıs  Rum Elektrik Dairesi (AİK) yönetimi ile müdürlüğünün, tüketicilere sağlanmakta olan elektriğin fiyatının azalması için, “Kıbrıs doğal gazının” en kısa zamanda AİK’e ulaşması gerektiğine dikkat çektikleri ifade edildi.
AİK yönetimi ile müdürlüğünün, dün merkez ofislerinde bazı Rum milletvekilleriyle bir toplantısı yaptığını yazan Haravgi, elindeki bilgilere dayanarak, AİK’in, Rum tarafının tek yanlı olarak ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) içerisinde tespit edilen doğal gazın adaya ulaşması için 8 yıl gerekeceğinin tahmin edildiğini, bundan dolayı doğal gazın adaya gelişinin daha erken olması için iki alternatif tercih bulunduğu üzerinde durduğunu kaydetti.
Gazete alternatif yöntemlerden birincisinin, doğal gazı tespit edildikleri parsellerden adaya ulaştıracak ve uzun vadeli olarak da kullanılabilecek bir boru hattı inşa edilmesi, ikincisinin ise AİK’in ihaleye çıkmasına ve herhangi bir yerden en iyi fiyata doğal gaz tedarik etmesine izin verilmesi olduğunu belirtti.
Haberde, AİK yetkilileriyle bir araya gelen Rum milletvekillerinin “Kıbrıs doğal gazının” 8 yıldan önce adaya ulaşmasının mümkün olmadığıyla hem fikir göründükleri de ifade edildi.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 717 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler