1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOĞA İÇİN ÇAL!
DOĞA İÇİN ÇAL!

DOĞA İÇİN ÇAL!

Doğdukları şehirler, yaşadıkları mekânlar gibi zevkleri ve yaşama bakış açıları farklı müzisyenler doğa konusundaki gerçekleri hatırlatmak için bir araya gelerek 4 müzik projesine imza attı.

A+A-

 

Hasan Sadıkoğlu

 

Doğa için çal, doğa sorunlarına dikkat çekmek için farklı bir yol seçti.

Doğdukları şehirler, yaşadıkları mekânlar gibi zevkleri ve yaşama bakış açıları farklı müzisyenler doğa konusundaki gerçekleri hatırlatmak için bir araya gelerek 4 müzik projesine imza attı.

İlk projede “Divane Âşık Gibi”, 2. projede “Uzun İnce Bir Yoldayım” türkülerini seslendirdiler. 3. projelerinde potpuri yapıp 3 türkü birden seslendirdiler: “Gesi bağları” “Çemberimde Gül Oya” ve “Çay Elinden Öteye”. Son projede ise Cahit Berkay’ın film müziklerini seslendirdiler: “Servi Boylum Al Yazmalım” ve “Çiçek Abbas Devlerin Aşkı”.

Projeyi hazırlayan ''ağaçlar.net''ten Fırat Çavaş, “Doğa sorunlarına dikkat çekmek ve doğa projelerinde farkındalık yaratmak için bir araya gelen 4 kıtadan doğasever gönüllü müzisyenler olduklarını, “Doğa İçin Çal” projesi ile bir araya geldik” dedi.

Gönyeli 17. Uluslar arası Halk Dansları ve Kültür Sanat Festivali için Ada’mıza gelen ve Festival’de verdikleri konserin ertesi günü konakladıkları Dome Otel’de Grup elemanlarıyla sohbet etme fırsatı bulduk. Grubu bir araya getiren Fırat Çavaş ve Aytaç Bayladı ADRES kıbrıs’ın sorularını yanıtladılar;

 

ADRES: Doğa İçin Çal projesinin amacı nedir?

Fırat Çavaş: Amacımız doğa projelerinde farkındalık yaratmak, medyanın ve insanların dikkatini çekmektir. Projenin bunu başardığına inanıyorum 4. projemizi 1 Nisan’da yaptık ve ilk bir ayda 1 milyon kişi izledi. Diğer amaçlarımızdan biri doğa dernekleri ile iletişime geçmek, ortak projelere imza atmak çünkü şu an bizim yaptığımız, doğa sorunlarına dikkat çekip insanları doğa derneklerine yönlendirmek. Biz işaret parmağıyız… Doğaya yardım etmek istiyorsan doğa derneklerine gitmelisin diyoruz. İşi planlayanlar, uygulayanlar doğa dernekleri ancak henüz bir doğa derneği ortak bir projeye imza atmak için bize ulaşmadı.

ADRES: İlk projenize ne zaman, kaç kişilik bir grupla başladınız?

Fırat Çavaş: İlk proje 2009 yılında başladı. İlk olarak kendi arkadaş çevremizle başladık. İlk projede 45, 2. projede 91, 3. projede 72, 4. projede ise 106 sanatçı yer aldı.

ADRES: Projeye katılmak isteyenler size nasıl ulaşabiliyorlar?

Fırat Çavaş: İlk projeyi kimse bilmiyordu, sadece arkadaş çevremizden oluşuyordu, böyle bir projemiz var diye biz insanlara gidip anlatıyorduk, sonrasında ise http://www.dogaicincal.com internet sitesini açtık. Oradaki forumdan insanlar bize ulaşmaya başladı. Şu an için 19000 başvuru var. Tabii ki aralarından seçim yapmıyoruz. Sen git sen kal durumu yok, ihtiyaca göre herkes alınacak. Hatta bir stadyumda toplanıp daha büyük bir projeye de imza atabiliriz.

ADRES: Kıbrıs’tan katılım var mı?

Fırat Çavaş: Evet var ilk proje olan “Divane Aşık Gibi” de Fatih Ertürk ve Utku Yerebakan yer aldı.

ADRES: Projeler ne kadar sürede tamamlanıyor?

Fırat Çavaş: 3. projenin yapımı 1 yıl sürdü mesela ama genel olarak 7-8 ay sürüyor.

ADRES: Projelerinize destek veren sponsorlar var mı?

Fırat Çavaş: Evet. Sally Karavan sponsor olmuştu ve bu şekilde Türkiye’yi dolaşabildik. İnsanların bulundukları yere gidip onlara ulaştık. 4600 km yol yaptık.

ADRES: Doğa İçin Çal’ın “Play For Change” arasında ne gibi bir bağ var?

Fırat Çavaş: Aslında prensip olarak aynı, görsel olarak aynı esinlenildi diyebilirim. Toplu halde şarkı söylemek çok eskiden beri var fakat ilk olarak “Play For Change” konsept olarak sokakta böyle bir şey yapmıştı. Farkımız onlar genelde anti-militarist tema işliyor, biz ise doğaya dikkat çekiyoruz. Bunun yanında Playing For Change ekibinin, Doğa İçin Çal'dan haberi vardır. Kendileri bilgilendirilip, izin alınmıştır ve bu projeyi desteklemektedirler.

ADRES: Projeye destek veren ünlüler var mı?

Fırat Çavaş: Evet var. Sayacak olursam Aslı, Hayko Cepkin, Cahit Berkay, Fuat Zeka, Murat Evgin, Gülçin Ergül (Hepsi Grubundan)

ADRES: Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Daha önce yaptığınız, yer aldığınız herhangi başka bir proje var mı?

 Fırat Çavaş: Bilgi Üniversitesi müzik bölümü mezunuyum. Bazı filmlerin ses tasarımını yaptım. Bunların arasında en bilinenler“7 Kocalı Hürmüz” ve “Neredesin Firuze” var.

AYTAÇ BAYLADI: “YAPALIM DEDİK, BAŞLADIK”

ADRES: Projede yer alan arkadaşlarınızın da projeye nasıl dâhil olduğunu projede hangi konumda bulunduğunu öğrenebilir miyiz?

 Aytaç Bayladı: Fırat’la önceden tanışıyorduk. Uzun zamandan beri arkadaşız. Fırat “Play For Change”i izledi ve bizimle paylaştı. Biz de evet yapalım dedik ve “Doğa İçin Çal”da yer aldık. İlk olarak kendi arkadaş çevremizle başlayan yaklaşık 20 kişilik bir sosyal sorumluluk projesiydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1140 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler