1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİZAYN 74, BERLİN FUAR GAZETESİNDE
DİZAYN 74, BERLİN FUAR GAZETESİNDE

DİZAYN 74, BERLİN FUAR GAZETESİNDE

Eminağa: Ülkem adına gurur duydum… Benden sonra da seramik üreten gençler olması için devlet teşvik etmeli

A+A-

 

Almanya’nın başkenti Berlin’de bugün üçüncü gününe giren ITB Berlin 2012 Fuarı’nın gazetesi, Kuzey Kıbrıs standında yer alan Dizayn 74’ün direktörü Hasan Eminağa’nın stantta seramik üretimi sırasında çekilmiş bir fotoğrafını yayımladı.

“fvw daily” adlı Almanca ve İngilizce yayımlanan fuar gazetesinde fuarla ilgili fotoğraflar ve kısa haberler yer alıyor.

Gazetenin bugünkü sayısında, “Bütün eller meşgul” başlıklı sayfada Kuzey Kıbrıs standında, folklorik kıyafetler içinde seramik üretimi yapan Hasan Eminağa’nın fotoğrafının altyazısında “Elleri güzel şekilde kirlenmiş ve onu güzel yapan da bu… Akdeniz’deki Kuzey Kıbrıs standında seramik üretimi yapan bu sanatçının yeteneği, altın bileziği…” ifadeleri yer aldı.

Hasan Eminağa’yla ilgili bu fotoğraf ve haber, Kuzey Kıbrıs standında sevinç yarattı.

EMİNAĞA: “GURUR DUYDUM”

4 yıllık üniversite eğitimiyle birlikte tam 40 yıldır seramik sanatçısı olarak üretim yapan Hasan Eminağa, “Fuar gazetesinde yayımlanan bu haberle ülkem adına çok gurur duydum. Böyle bir yerde ufak ülkemin tanıtılması Türklük dünyası için de bir övünç kaynağıdır” dedi.

Tanıtım için fuarlara katılımın önemine işaret eden Eminağa, Berlin ITB’de gördükleri ilgiden memnun olduğunu söyledi. Fuarı gezenlerin daha çok canlı performanslara ilgi gösterdiğini kaydeden Hasan Eminağa, akademi eğitiminden sonra 36 yıldır seramik yaptığını dile getirdi ve gençlerin bu mesleğe kazancı düşük diye ilgi göstermemesinden yakındı.

Eminağa, devletin bu konuda teşvik uygulamasını isteyerek, “Çünkü benden sonra da bu işi yapacak gençlere ihtiyaç var” diye konuştu.

Hasan Eminağa, Berlin Fuarı yanında Londra Turizm Fuarı’na da katıldığını belirterek, Kuzey Kıbrıs standının Avrupa salonlarında 2008’de 3.’lük; 2009’da ise 1.’lik kazandığını hatırlattı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 691 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler