1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİYALOG YOK, GREV VAR
DİYALOG YOK, GREV VAR

DİYALOG YOK, GREV VAR

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, Haspolat Meslek Lisesi’nde ilahiyat bölümü açılmasına tepki olarak bir süreden beridir sürdürdükleri “direnci” büyüteceklerini ve değişik okullarda grev yapab

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, Haspolat Meslek Lisesi’nde ilahiyat bölümü açılmasına tepki olarak bir süreden beridir sürdürdükleri “direnci” büyüteceklerini ve değişik okullarda grev yapabileceklerini bildirdi.

 

Gökçebel, “Haspolat’ta ilahiyat alanının açılmasının talimat ile yapıldığını ve Kıbrıs Türk halkını yok etme girişiminin bir parçası olduğunu” savunarak, diyalogdan yoksun ve yasalara rağmen yapıldığını iddia ettiği bu uygulamaya karşı çıkacaklarını kaydetti.

 

KTOEÖS, Haspolat Meslek Lisesi’ndeki grevini bugün de sürdürürken, bu okula ek olarak “destek” amacıyla Lefkoşa Sedat Simavi Meslek Lisesi’nde de greve gitti.

 

Sendika, Haspolat’ta 08.00 - 12.00, Sedat Simavi’de ise 08.00 - 11.30 saatleri arasında grev yaptı. Sedat Simavi’de greve çıkan öğretmenler de “destek” amacıyla Haspolat Meslek Lisesi’ne taşındı.

 

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel grev yerinde yaptığı açıklamada, ilahiyat bölümünün yasa dışı bir kararla açıldığını savunurken, Milli Eğitim Bakanlığı’nı; “hiçbir diyalog kapısını açık bırakmamasından” dolayı eleştirdi.

 

Gökçebel, “Haspolat’ta okulların açılmasından üç buçuk ay sonra ilahiyat alanının açılmasının hiçbir yasaya uymadığını” öne sürerek, bu alanın diyalogdan yoksun, istişare edilmeden ve talimatla açıldığını iddia etti.

 

Bu işin “masumane” bir olay olmadığını, Kıbrıs Türk halkının sosyal yapısı, dini ve dilinin tartışılır ve düzeltilmesi gerekir gibi gösterildiğini savunan Gökçebel, sendika olarak bu duruma karşı çıkacaklarını, diğer okullar ile toplumsal hareketlenme sağlayıp “direnci” artıracaklarını kaydetti.

 

“Sorunun dinci veya laik tartışması değil, hükümetin halka ekonomik, sosyal ve kültürel baskıyla giydirmeye çalıştığı gömlek olduğunu” ileri süren Gökçebel, sendika yönetim kurulunun grev ve eylemleri her gün oturup karar verdiğini, bu kapsamda grev ve eylemleri büyütebileceklerini söyledi.

 

Gökçebel, okullarda öğretmen eksikliği, münhaller, eğitimler ilgili ciddi sıkıntılar ve benzeri sorunlar olduğunu, bakanlığın bunlarla ilgilenmek yerine başka kaoslar yaratmakla uğraştığını savunarak, okullardaki grevlerin bu konuları da kapsadığını kaydetti.

 

İSKELE’DE ÖĞRETMEN SORUNU

 

Öte yandan KTOEÖS, KTÖS ile birlikte, İskele’de yeni açılan Maarif Anaokulu’nda da bugün “okul açıldığından beri devam eden öğretmen eksikliği” nedeniyle grev başlattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 692 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler