1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİYALİZ SERVİSİ YETERSİZ
DİYALİZ SERVİSİ YETERSİZ

DİYALİZ SERVİSİ YETERSİZ

Ülkeyi ayağa kaldıran paralı sağlık sisteminin devreye girmesinin ardından, şimdi de özel hastanelere sevk konusu gündemde. Sosyal Devlet anlayışının tam aksine, özel hastaneler ile yapılan anlaşmalar sonucu gerçekleştirilen hasta sevkleri, devlete milyon

A+A-

 

Ülkeyi ayağa kaldıran paralı sağlık sisteminin devreye girmesinin ardından, şimdi de özel hastanelere sevk konusu gündemde. Sosyal Devlet anlayışının tam aksine, özel hastaneler ile yapılan anlaşmalar sonucu gerçekleştirilen hasta sevkleri, devlete milyonlarca liraya mal olmakta. YENİDÜZEN’in eline geçen bir dilekçe, söz konusu durumu gözler önüne sermekte.

DONANIM VE TEKNİK PERSONEL YETERSİZLİĞİ

Yataklı Tedavi Kurumlar Dairesi Müdürü Dr. Ahmet Ulutekin’in imzasını taşıyan ve Sağlık Bakanlığı’na gönderilen dilekçede, diyaliz servisinin donanım ve teknik personel eksikliği nedeniyle, hastalara gerekli tedavide bulunamadığını belirtiyor. Hastaların diyaliz seanslarının düzene sokulması maksadıyla, YDÜ Hastanesi ile bir yardımlaşma talebi içeren dilekçe; açık bir şekilde hastaların YDÜ’ye sevk edilmesini içeriyor.

HASTALARA TEKLİF EDİLDİ

Bizzat bakanlık tarafından, diyaliz hastalarına YDÜ Hastanesi’nde tedavi olmaları teklifi yapılırken; hiçbir hasta bu teklifi kabul etmedi. Hastane’de bulunan noksanların giderilmesi yönünde hareket etmek yerine, neredeyse iki katı maliyeti olan özel hastaneye sevk konusunu gündeme getiren Sağlık Bakanlığı’nın bu hareketi; sendika ve derneklerce özelleştirme adımı olarak değerlendirildi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif:

“Hastalar kabul etseydi, YDÜ Hastanesi ile bir anlaşmaya varacaktık.”

Tıp – İş Genel Başkanı Erol Şeherlioğlu:

“Hükümet YDÜ’ye hasta sevk edip zarar edeceğine, donanım satın alıp kar etmelidir.”

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Zerrin Akalın:

“ YDÜ Hastanesi’nde, sürekli hazır bulunan bir Nefroloji Uzmanı yoktur. Diyaliz hastaları sürekli doktor kontrolü altında olmalıdır.”

 

 

Tanju Konuralp’ın haberi bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 863 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler