1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİSİ-DİKO İŞBİRLİĞİNDE 'ÖNEMLİ ADIM'
DİSİ-DİKO İŞBİRLİĞİNDE ÖNEMLİ ADIM

DİSİ-DİKO İŞBİRLİĞİNDE 'ÖNEMLİ ADIM'

Güney Kıbrıs’ta şubat ayında yapılacak başkanlık seçimleri kapsamında ana muhalefet partisi DİSİ ile DİKO arasında sağlanmaya çalışılan işbirliğinde “önemli bir adım atıldığı” bildirildi

A+A-GÜNEYDE GÜNDEM SEÇİM

Güney Kıbrıs’ta şubat ayında yapılacak başkanlık seçimleri kapsamında ana muhalefet partisi DİSİ ile DİKO arasında sağlanmaya çalışılan işbirliğinde “önemli bir adım atıldığı” bildirildi.
Fileleftheros gazetesi “Genişletilmiş İşbirliğine Doğru” başlığıyla manşetten aktardığı haberinde, DİSİ ile DİKO’nun önceki gün 2 saat süren bir görüşme yaptıklarını ve işbirliğine yönelik bir dizi olumlu adım attıklarını yazdı.
Gazete, iki partinin, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’in önerisi olan “ulusal kurtuluş hükümeti” kurulmasını ele aldığını ve bu diyaloga EURO. KO ile Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’ni de katmaya çalışacaklarını kaydetti.
Habere göre DİSİ ile DİKO, kendilerini Kıbrıs sorunu konusunda ayıran 3 konuyu de tek tek ele alarak ikisinde ortak yol buldu.
Gazete, bu konulardan ilkinin Annan Planı ile ilgili olduğunu ve bu planın doğrudan müzakerelerde bir daha asla masaya konmaması konusunda uzlaşıya varıldığını kaydederken, ikinci konunun da Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Türk tarafına sunduğu “cömert tekliflerin” müzakere masasından çekilmesi olduğunu yazdı.
Haberde, iki partinin uzlaşamadığı konunun ise “genişletilmiş müzakereler” olduğu belirtildi.
İki parti, 30 Ağustos’ta bir kez daha görüşecek.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 654 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler