1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİSİ-DİKO ANLAŞMASI YAKIN
DİSİ-DİKO ANLAŞMASI YAKIN

DİSİ-DİKO ANLAŞMASI YAKIN

Anastasiadis’in desteklenmesi ve ulusal kurtuluş hükümeti kurulması konusunda DİSİ ile DİKO arasında işbirliği yapılmasına yönelik çalışmalarda anlaşmaya yaklaşıldığı haber verildi.

A+A-Anastasiadis’i destekleyecekler

Kıbrıs Rum tarafında Şubat 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerinde ilk turda Nikos Anastasiadis’in desteklenmesi ve ulusal kurtuluş hükümeti kurulması konusunda DİSİ ile DİKO arasında işbirliği yapılmasına yönelik çalışmalarda anlaşmaya yaklaşıldığı haber verildi.
Simerini “DİSİ ve DİKO Anlaşmaya Yakın... Karoyan Ne İstedi, Anastasiadis Ne Verdi” başlığıyla manşete çektiği haberinde iki taraf arasındaki istişarelerin bütün konularda derinleştiğini yazdı ve şu anda bulunulan noktayı özetle şöyle aktardı:
“Bugünkü karma ekonomi modelinin idamesi konusunda anlaşmaya vardılar. Nikos Anastasiadis müzakerecinin DİKO’dan atanması ile Kıbrıs sorununun yönetilmesi konusunda DİKO’ya başrol vermeyi kabul etti. DİKO, Anastasiadis’in Annan Planı’nı desteklemesi nedeniyle parti (DİKO) tabanında var olan endişeleri azaltmak için Kıbrıs sorununda daha fazla taahhüt isteyecek.
Kamu yaşamının modernize edilmesi hedefiyle anayasal düzenlemeler yapılması konusunda uzlaşıya varıldı. Müsteşarlıklar ihdas edilecek ve DİSİ’li bakanların olduğu yerlerde müsteşarlar DİKO’dan, DİKO’lu bakanların olduğu yerlerde müsteşarların da DİSİ’den olması önerildi.
DİKO DİSİ’den, önümüzdeki yasama dönemde meclis başkanlığı için Marios Karoyan’ı destekleme sözü aldı. Yine Anastasiadis’ten; 2018’de yapılacak başkanlık seçimlerinde DİKO’nun adayını destekleme taahhüdü istedi. Ancak Anastasiadis şimdiden böyle bir taahhüt veremeyeceğini söyledi.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 582 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler