1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİSİ CTP’DE
DİSİ CTP’DE

DİSİ CTP’DE

Rum Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)’yi ziyaret etti. CTP Genel Merkezi’nde saat 11.00’de başlayan görüşmeye CTP’den Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreter Asım Akansoy, Dış İlişkiler

A+A-

DİSİ CTP’DE

Rum Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)’yi ziyaret etti.

CTP Genel Merkezi’nde saat 11.00’de başlayan görüşmeye CTP’den Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreter Asım Akansoy, Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami, Örgütlenme Sekreteri Ahmet Barçın ve Sivil Toplumla İlişkilerden Sorumlu MYK Üyesi Fatma Ekenoğlu katılırken; DİSİ heyeti Genel Başkan Nikos Anastasiadis, İki Toplumlu İşbirliği Komitesi Başkanı Keti Kleridis, İki Toplumlu İşbirliği Komitesi Başkan Yardımcısı Filipos Nikolaidis, ve Genel Başkan Danışmanı Kostas Themistokleus’dan oluştu.

 

 CTP-BG  -  DISI Ortak Açıklaması

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiades önderliğindeki üst düzey bir heyet, bugün CTP-BG Genel Merkezi’ne yaptığı ziyarette başkanlığa seçilmesi dolaysıyla Özkan Yorgancıoğlu’nu ve CTP-BG yönetimini kutladı.

İki heyet CTP-BG Genel Merkezi’ndeki görüşmelerinde başta 7 Temmuz’ da Cenevre’de Ban ki Moon’la gerçekleşecek olan toplantı ışığında müzakerelerin mevcut durumu hakkında tam ve samimi görüş alışverişinde bulundu.

CTP-BG ve DISI,  iki lideri bu toplantıyı etkin biçimde ve 23 Mayıs ve 1 Temmuz 2008 ortak açıklamaları doğrultusunda ve BM Güvenlik Konseyi kararlarınında tanımlandığı şekliyle siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli iki toplumlu bir federasyonun parametreleri içinde etkin bir şekilde anlaşma yönünde kullanmaları konusunda teşvik etmektedir.

Her iki parti statüko ve çözümsüzlüğün kabul edilemez olduğu ve bu durumun Yunanistan, Türkiye ve Avrupa Birliği’ni olumsuz olarak etkilemesi yanında her iki toplum arasındaki psikolojik ve siyasi ayrılıkları derinleştireceği konusunda derin bir kaygı duymaktadır.

 

CTP-BG ve DISI her iki lideri görüşmelerde zaman geçirmeden ilerleme kaydetmeleri yönünde cesaretlendirir.

 

CTP ve DISI bir çözümün olumlu siyasi ve ekonomik çıkarlarının gelecek nesillere bırakabilecekleri en iyi armağan olduğuna inanır ve bu nedenle tüm enerjilerini buna adamaya söz verir ve geçmişte olduğu gibi düzenli görüşme konusundaki kararlılıklarını yineler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1037 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler