1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DIŞ TÜRKLER' GÜNDEM OLDU
DIŞ TÜRKLER GÜNDEM OLDU

'DIŞ TÜRKLER' GÜNDEM OLDU

Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak Bakanlıklar Kuruluş İlkeleri Değişiklik Yasa Tasarısı’na ilgili komitede ivedilik istemi gündeme geldi. Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu söz alarak, başta m

A+A-

 

 

Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak Bakanlıklar Kuruluş İlkeleri Değişiklik Yasa Tasarısı’na ilgili komitede ivedilik istemi gündeme geldi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu söz alarak, başta milletvekilleri olmak üzere herkesin ülkedeki yasalara sahip çıkması, olmayan yasalar varmış gibi hareket etmemesi gerektiğini söyledi.

Yorgancıoğlu, ülkenin kuruluş yasalarına göre olmayan, henüz oluşmamış bir konuda bir milletvekilinin bir televizyon programına varmış gibi katılıp sorumlu gibi hareket etmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Özkan Yorgancıoğlu, Dış Türklerle ilgili böyle bir dairenin kuruluşu olmadan varmış gibi hareket edilerek, kimsenin olmayan bir dairenin sorumlusuymuş gibi hareket edemeyeceğini, böyle hareket etmeye kalkışan bir milletvekiline öncelikle Başbakanın engel olması gerektiğini söyledi.

Yorgancıoğlu, Dışişleri Bakanı’na da eleştiri yönelterek, “yetkileri parça parça elinden alınan bir bakan” olarak bu konuda açıklama yapması gerektiğini belirtti.

ÇAKICI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, Dış Türklerle ilgili yeni bir birimin oluşturulması konusu gündeme geldiğinde bunun öncelikle bir şaka olduğunu düşündüğünü, çünkü bu konuda çalışan ve yeterli personele sahip bir birimin Dışişleri Bakanlığında var olduğunu söyledi.

Çakıcı, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün konuyla ilgili açıklama yapmamasını kendisinin de yadırgadığını ifade ederek “bunun nedeni Özgürgün’ün de yapılmak istenenin yanlış olduğunu düşünmesidir” dedi.

Çakıcı, “yaşananlarla Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti’nin tüm memleketin gözünde komik durumu düştüğü” uyarısında bulunarak, parti olarak,kamudan bu işi yapacaklar varken kamu dışında hizmet alınmasına karşı olduklarını söyledi.

ARABACIOĞLU

Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ise konuşmasında, Dışişleri Bakanlığı’nın altında Dış Türkler Birimi diye bir birim varken bugün yapılmak istenenin kabul edilemeyeceğini belirterek, “Sayın Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürün koltuğunuzu düşünmüyorsanız derhal istifa etmelisiniz” dedi.

Arabacıoğlu, Başbakanlık bünyesinde Dış Türklerle ilgili birim oluşturulmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararını okuyarak, “böyle bir birim oluşturulması için Dedeoğlu Şirketi isimli biriyle sözleşme yapılması kabul edilemez. Bu siyasi rüşvettir” dedi.

Arabacıoğlu’nun konuşmasına UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba yerinden tepki gösterirken, UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu ise, milletvekili olarak kendisinin de böyle bir birime karşı olduğunu söyledi.

Mustafa Arabacıoğlu, Aslanbaba’yı “siyasi rüşvetçi” olarak suçlarken, Serdaroğlu’na da “Karşıysanız bunu oyunuzla gösterin” diye seslendi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, olayın kişiselleştirilmesi halinde bu tür tartışmaların normal olduğunu, Başbakanlık altında Dış Türklerle ilgili bir birim oluşturulmasını istediklerini ve bu konuda yasal yapının oluşturulacağını belirtti.

İrsen Küçük, konuyla ilgili olarak İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin Türkçe bilmediğini görmesi üzerine bunu yaşama geçirmeye karar verdiğini anlattı.

ADEM

CTP/BG Milletvekili Sonay Adem de söz alarak, bugün tartışılan konunun esasının “parlamento içinde milletvekili transferleriyle ortaya çıkan ve halkın iradesini ortadan kaldıran sürecin sonucu olduğunu” anlattı.

Adem, yaşanan süreci “rüşvetin imzalı belgesi olarak kamuoyuna mal edilmesi” olarak değerlendirerek, “bir transferin ödemesinin Bakanlar Kurulu kararıyla Dedeoğlu Şirketi aracılığıyla yapıldığını” iddia etti.

Sonay Adem, Dışişleri Bakanlığı’nda böyle bir birim olduğunu, bu başarısızsa gerekli güçlendirilmenin yapılarak çalışmasının sağlanması gerektiğini anlatarak, “birim dururken olmayan bir birim için iş yapmayan bir şirkete Bakanlar Kurulu kararıyla ödeme yapıldı. Bu açık ve net bir rüşvettir” şeklinde konuştu.

Kaç UBP’li milletvekilinin yaşananları ne kadar içine sindireceğini merak ettiğini anlatan Adem, bunun da çok yakın zamanda görüleceğini söyledi.

 

KALYONCU

 

CTP/BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu da, Dış Türklerle ilgili olarak özel bir şirketten para karşılığı hizmet alınmasının siyasi ve etik bir konu olduğunu, yoksa "Sayıştaylıktan da görüş aldık" denilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi.

Kalyoncu, söz konusu milletvekili transferi için şartların bu olduğunun aylar öncesinden bilinen bir gerçek olduğunu, kimsenin de aslında bunu inkar etmediğini, bunun açık ve net bir şekilde milletvekili transferi için ödenen bedel olduğunu savundu.

Kalyoncu, rüşvet iddialarının açığa çıkması için gerekenin yapılmasının kaçınılmaz olduğuna işaret ederek, hükümetin her tür denetimden kaçmaya çalıştığını çok iyi bildiklerini belirtti.

 

ADEM

 

Adem, dış Türklerle ilgili birimin oluşturulması konusunun "bir milletvekilinin transfer parası" olduğunun açıkça görüldüğünü iddia ederek, bunun aslında transfer parasının sadece bir kısmını oluşturduğunu , bunun gazinocuların açıklamalarıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ekledi.

 

ASLANBABA

 

UBP milletvekili Ejder Aslanbaba da söz alarak, CTP/BG hükümeti döneminde danışmanlık adı altında hizmet satın alınmasıyla ilgili verileri ortaya koyarak, kendi zamanında bunu yapıp sonra karşı çıkılmasını eleştirdi.

Aslanbaba’nın kürsüye çıkması üzerine CTP/BG milletvekilleri salonu terk etti.

Aslanbaba, Dış Türklerle ilgili danışmanlık hizmeti sunan Adil Dedeoğlu’nun Dış Ticaret hesabından, birimde çalışan gençlerin ödendiğini, kendisinin dış ziyaretlere devletten tek kuruş almadan gittiğini belirterek, “Aksi halde gelsinler, Saray önünde yüzüme tükürsünler. Dış Türkler Birimi'ni kurarak teslim edeceğim. Birimde 11 pırıl pırıl genç çalışıyor. Burdan sağlık dışında 24 saate kadara talep ettiğiniz bilgileri alamazsanız, ben istifa ederim” dedi.

Dünyanın her yerinde diasporalar bulunduğunu, Dışişleri Bakanlığının görevinin bürokratik ve siyasi olduğunu, lobi yapamadığını anlatan Aslanbaba, yurt dışında yaşayan 600 bin vatandaş bulunduğunu
söyledi.

Ejder Aslanbaba, elektrik ve su borcu bulunduğuna yönelik iddiaları da yanıtlayarak, hiçbir borcu olmadığını kaydetti.

Aslanbaba, kendisinin bir bütün olarak yurtdışında yaşayan 600 bin Türkün hakkını sonuna kadar savunacağını söyledi.

 

KALYONCU

 

CTP/BG Girne milletvekili Ömer Kalyoncu yeniden söz alarak, partisinin hizmet alımı yapılmadı gibi bir iddiada bulunmadığını, aksine özellikle lobicilik için hizmet alımı yoluna gittiklerini ancak yapılan tüm işlemlerin Sayıştaylık denetimine açık yapıldığını söyledi.

Kalyoncu, bu konudaki açıklamayı kamuoyuna duydukları saygı nedeniyle yapmak durumunda olduklarına işaret etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1387 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler