1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİRENİŞ BÜYÜYOR
DİRENİŞ BÜYÜYOR

DİRENİŞ BÜYÜYOR

Özelleştirme Yasa Tasarısı’na karşı olan ve tasarının hükümet tarafından Meclis’ten geri çekilmesini ya da askıya alınmasını isteyen Sendikal Platform, CTP, TDP, DP, BKP, YKP ve bazı sivil toplum örgütleri, 30 Ocak için “Büyük Eylem̶

A+A-

 

Özelleştirme Yasa Tasarısı’na karşı olan ve tasarının hükümet tarafından Meclis’ten geri çekilmesini ya da askıya alınmasını isteyen Sendikal Platform, CTP, TDP, DP, BKP, YKP ve bazı sivil toplum örgütleri, 30 Ocak için “Büyük Eylem” kararı aldı. Eylemlerin hükümetin istifası sağlanıncaya kadar süreceği bildirildi.

Sendikal Platform, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, Zeytin ve Zeytin Yağı Üreticileri Birliği, Birleşik Taksiciler Birliği, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri Birliği, CTP, TDP, DP, YKP ve BKP temsilcileri, bugün Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nda bir toplantı yaptı.

Toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında, “Büyük Eylem” kararı alındığı duyuruldu ve “Eylem hükümetin istifasına kadar sürdürülüp, Kıbrıs Türk halkının kendi kendisini yöneteceği koşullar oluşturuluncaya kadar devam edecektir” denildi.

“Büyük Eylem Komitesi” oluşturulması  kararı alındığı da kaydedilerek, “Büyük Eylem” gününe kadar bir çok noktada farklı eylemler yapılacağını da açıklandı.

ORTAK AÇIKLAMA METNİ

Basın toplantısında, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel tarafından okunan ortak basın açıklamasında şöyle denildi:

“Kıbrıs Türk halkı, UBP hükümetinin uyguladığı sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel politikalar karşısında toplumsal yok oluş noktasına gelmiştir.

Elektrik Kurumu’nun ve Telefon İdaresi’ni özelleştirme hamlesi yağmalama ve peşkeş politikalarının son halkalarıdır.

Kıbrıs Türk halkı yok edilme noktasına gelmiştir. Bu tespitleri yapan örgütler birlikte hareket ederek yok oluşa dur deme kararına varmıştır.

Meydanlarda yapılan mitinglerde konulan ilkeler doğrultusunda mücadelesini devam ettirme kararlılığında olan bizler 30 Ocak 2012 tarihinde toplusal var oluş mücadelemizi sürdürme hedefi ile ‘büyük eylem’ kararı aldık. Eylem UBP hükümetinin istifasına kadar sürdürülüp, Kıbrıs Türk halkının kendi kendisini yöneteceği koşullar oluşturuluncaya kadar  devam edecektir.

Kıbrıs Türk halkının tüm örgütleri ve bireylerini toplumsal var oluş mücadelesine katılmaya çağırıyoruz”.

GÜRCAFER

Ortak açıklamanın okunmasından sonra söz alan Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Üreticiler Platformu olarak El-Sen ve Tel-Sen’in eylemine destek verdiklerini söyledi ve kendilerinin de eylem kararı aldığını hatırlattı.

Gürcafer, Üreticiler Platformu 37 örgütten oluştuğu için okunan metni Pazartesi günü tümüne oylatılıp altına Üreticiler Platformu’nda yer alan örgütlerin  isminin yazılacağını açıkladı.

KALYONCU

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu da, hükümetin El-Sen’i elektrik üretimi ve iletimiyle ilgili sabotaj yapmakla suçladığını kaydederek herhangi bir sabotajda bulunmadıklarını, sadece üretimden gelen haklarını kullandıklarını ancak grev yasağı hakkıyla karşılaştıklarını dile getirdi. Üyelerin yasak kararının “anti demokratik olduğu” gerekçesiyle, psikolojik olarak çalışacak durumda olmadıkları için görevlerinin başına dönmediklerini savunan Kalyoncu yaratılan mağduriyetin sorumlusunun sendika olmadığını kaydetti.

HÜDAOĞLU

Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu da, hükümeti uyararak şöyle konuştu: 

“Aksa ya da başka bir şirketten fazla bir maddi beklentiniz olmasın, Kıbrıs Türk toplumunun maddi ve manevi birikimlerine peşkeş çekilecek biçimde davranmayın, Kıbrıs Türk toplumunun bütün varlıklarının bireyler tarafından savunulması için elimizden gelenci yapacağız. Başarılı olamazsak ve siz başarılı olursanız bilin ki çocuklarınız ve torunlarınız ilerde buralarda köle olarak çalışacaklar. Eğer vicdanlarınız buna müsaade ediyorsa buyurun devam edin.”

“AKSA’NIN FABRİKASINDAN DOLAYI KANSERDE ARTIŞ”

Kalecik Bölgesi’nde faaliyette bulunan Aksa’nın fabrikasında  filtre ve baca bulunmadığı için Mağusa Bölgesindeki kanser oranında ciddi artış olduğunu söyleyen Hüdaoğlu, devletin santralinin çok daha ileri seviyede olduğunu da belirtti.

 


 

SAAT: 16:00

 

Sendikal Platform, Üreticiler Platformu ve bazı muhalefet partilerinin temsilcileri, Özelleştirme Yasa Tasarısı’na karşı sürdürülen grev ve eylemlerle ilgili durum değerlendirmesi yapmak, bundan sonra izlenecek yolu belirlemek amacıyla toplandı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel’in çağrısıyla saat 12:00’de başlayan toplantı, KTOEÖS’te yer aldı.

Toplantı sonrasında açıklanan ortak karar: 30 Ocak’ta “Toplumsal Varoluş” için BÜYÜK EYLEM KARARI.


 

SAAT: 12:34

Girne’de telefonlar sustu. Tel-Sen grevi için polis gönderildi. Örgütler ve muhalefet “Özelleştirme Tasarısı”na karşı yol haritasını görüşüyor. Genel grev gündemde.


 

EL-SEN EYLEMİ DEVAM EDİYOR

El-Sen in özelleştirme yasasına karşı başlattığı eylem devam ediyor.

Perşembe sabahı başlattıkları grevin Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanmasına rağmen işbaşı yapmayan El-Sen üyeleri Teknecik Elektrik Santralı yakınında eylemlerini sürdürüyor.

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, bugün saat 10.30’da eylemdeki personeli toplayarak gelişmeler hakkında bilgi verdi. Kalyoncu burada yaptığı açıklamada, Başbakan İrsen Küçük’ün dün yaptığı açıklamada, KIB-TEK’in ve diğer kurumların özelleştirilebileceğini ifade ettiğini belirterek, “bizim tepkimiz de bunadır. Toplumsal varlıklarımızın ve irademizin elde kalmasını istiyoruz. Bizim tepkimiz sadece çalışanların gelecekleri ile ilgili değil, toplumsal varlıklarımızın korunmasına yöneliktir” dedi.

Bazı yetkililer tarafından ortaya atılan sabotaj iddiaları konusuna da değinen  Kalyoncu, bunun gerçekleri yansıtmadığını, gerek Teknecik santralinin gerekse şebekelerin korunması için sendika olarak gerekli arkadaşları görevlendirdiklerini söyledi.

“Olay farklı bir boyut kazanıyor. Direniş daha büyük bir boyuta gidiyor” diyen Kalyoncu, Başbakan İrsen Küçük’ün “işlerine dönmezlerse yerlerine başkalarını alırız” şeklindeki açıklama yaptığını söyleyip buna karşı “Bu ancak padişahlıkla yönetilen yerlerde olabilir. Böyle bir yasal hakları yoktur. Kurumun disiplin tüzüğü vardır bu tüzüğe göre 30 gün süre işine gitmeyen birinin işine son verilebilir. Birlikte davrandığımız sürece kimse bize dokunamaz. Ya hepimiz kurban olacağız ya bu mücadeleden alnımızın akıyla çıkacağız.” şeklinde konuştu.

Kalyoncu, konuşmasının sonunda diyaloga açık olduklarını, hiçbir zaman kaçmadıklarını, iki yıldır zaten bunu yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, talepleriyle ilgili görüşmeye ve halkın daha fazla mağdur olmadan bu sorunu çözmeye hazır olduklarını vurguladı.

Kalyoncu, bundan sonraki tutumlarını belirlemek üzere Sendikal Platform, Üreticiler Platformu ve Meclis’te temsil edilen muhalefet partileriyle saat 12.00’de Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nda bir toplantı gerçekleştireceklerini de açıkladı.


TEL-SEN GREVİ SÜRÜYOR

 

Hükümetin özelleştirmeyle ilgili hazırladığı yasa tasarısına karşı çıkan Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen)’in Telekomünikasyon Dairesi’ndeki grevi sürüyor.

 

19 Ocak Perşembe sabahı süresiz grev başlatan Tel-Sen’in Başkanı Tamay Soysan, grevin kaldırıldığı yönündeki iddialarını yalanladı ve böyle bir şeyin söz konusu olmadığını;  hükümet özelleştirme yasasını geri çekmediği ya da askıya almadığı takdirde de olmayacağını ifade etti.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’in aracılığıyla dün akşam Başbakan İrsen Küçük ile görüştüklerini ve karşılıklı öneriler sunduklarını anlatan Soysan, Başbakan’ın önerilerini, bugün toplanacak yönetim kurulunda değerlendireceklerini kaydetti.

 

Bu haber toplam 3478 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler