1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİREKT TİCARET NE OLDU?
DİREKT TİCARET NE OLDU?

DİREKT TİCARET NE OLDU?

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKAN YARDIMCISI SEFCOVIC: “(DİREKT TİCARET) ÖNERİMİZİN YANINDAYIZ, AMA…” Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Kıbrıs sorunu için bir B planı bulunmadığını belirtti ve “Sorunu çözmek için herkes d

A+A-

 

 

 

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKAN YARDIMCISI SEFCOVIC:
“(DİREKT TİCARET) ÖNERİMİZİN YANINDAYIZ, AMA…”

 

 

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Kıbrıs sorunu için bir B planı bulunmadığını belirtti ve “Sorunu çözmek için herkes daha çok çalışmalı” dedi.
Sefcovic, Slovak Büyükelçiliği’nin rutin toplantılarına katılan Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi parti ile iki toplumlu projelerde yer alan Rum, Türk ve iki toplumlu 12 örgüt temsilcisi ile ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de bir araya geldi.
Slovak Büyükelçiliği’nin organizesiyle yer alan etkinliğe Slovakya Dışişleri Bakan Yardımcısı Peter Javorcik, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ve Slovak Büyükelçi Anna Turenicova da katıldı.
Görüşmelerde siyasi partilerin görüşlerini dinleyen ve sivil toplum örgütlerinin projeleri hakkında bilgi alan Sefcovic, Avrupa Komisyonu’nun duruşu hakkında da bilgi verdi.
Yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrasında Türk ve Rum basın mensuplarına açıklama yapan Sefcovic, görüşmenin çok hareketli ve bilgilendirici geçtiğini söyledi.
Sivil toplum örgütlerinin planları ile siyasi partilerin beklenti ve görüşlerini Brüksel’e de taşıyacağını kaydeden Sefcovic, “Müzakerelerin şu anda çıkmaza girmesinden endişe duyuyoruz. Siyasi liderlerin müzakereleri durdurmamaları ve günlük yaşamla ilgili iki toplum arasında iletişimin sürdürülmesi, çözüm ve antlaşmaya ortam yaratacak koşulların oluşmasına katkı koyacak tedbirlere odaklanılması gerektiğine inanıyoruz. İlerleme kaydetmek için doğrudan temasların devam etmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Etkinlikte gösterimi yapılan “Hatıra” isimli belgeselden çok etkilendiğini de kaydeden Maros Sefcovic, “Bu sadece Kıbrıs’taki iki halka değil uzlaşı aranan tüm toplumlara güzel bir örnektir“ dedi.
Doğanın korunması, cinsiyet eşitliği, Kıbrıs tarihinin öğretimi konularında çalışmalar yürüten sivil toplum örgütleri ile görüşmesine de catıfta bulunan Sefcovic, “Sivil örgütler çok hareketli ve çözüme odaklı” dedi.
Müzakere sürecine katkı sağlayan sivil toplum örgütlerine destek için yeni projeler düşündüklerini kaydeden Sefcovic, “Müzakerelerde ilerleme sağlanması ve bir çözüme ulaşmamız için uğraşlarımızı artırmamız gerektiği açıkça ortaya çıkmıştır. B planı yoktur. Avrupa’daki son yarayı iyileştirmek için herkes çok çalışmalıdır” dedi.

DİREKT TİCARET
Avrupa Komisyonu tarafından söz verilen Direkt Ticaret Tüzüğü’nün son durumu ile ilgili soruya karşılık da Stefcovic, “Bu öneriyi biz yapmıştık. Şimdi Avrupa Parlamentosu’nda hareket olması gerekir. Ancak şu ana kadar herhangi bir hareketlilik yok. Tamamen önerimizin yanındayız ancak konunun ileriye götürülmesi Avrupa Parlamentosu’na bağlı” dedi.
Toplantıya Kuzeyden Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP); Güney Kıbrıs’tan ise Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL), Birleşik Demokratlar (EDİ), Demokratik Parti (DİKO), Demokratik Seferberlik Partisi (DISI) ve Sosyal Demokrat Hareketi (EDEK); ayrıca toplam 12 örgütten temsilci katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler