1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİPLOMATIN ŞARAP ZULASI PATLADI
DİPLOMATIN ŞARAP ZULASI PATLADI

DİPLOMATIN ŞARAP ZULASI PATLADI

KKTC’de ikamet ettiği belirtilen ve KKTC vatandaşı olan Türkiye’nin eski Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Daryal Batıbay’a kaçakçılık soruşturması başlatıldı

A+A-

 

 

 

 

 

Strasbourg’da Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliği görevinden ayrılırken, 931 şişe Fransız şarabı ile 6 şişe şampanyayı da beraberinde “ev eşyası” olarak Türkiye’ye sokan emekli büyükelçi Daryal Batıbay hakkında TC Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’nca soruşturma açıldı.

Yapılan inceleme sonrasında emekli büyükelçi Batıbay'ın ikametgah servis aracı alınması için gönderilen ödenekle kendi özel kullanımı için spor bir BMW aldığı tespit edildi. Güvenlik kriterine uymayan bahse konu üstü açık BMW'nin, ikametgâh garajında bulunduğu belirtildi.

 

“HABERİM YOK”

 

KKTC’de ikamet ettiği belirtilen ve KKTC vatandaşı olan Batıbay, Başbakanlık’a gelen iddialar üzerine “Böyle bir iddiadan haberim yok. Çok şaşırdım ilk kez duyuyorum. Konudan haberim yok” yanıtı verdi. Batıbay, “Devletin temsil ağırlama gideri var. İçki de yiyecek de alınıyor. Tüketilenler de kayıttan düşüyor. Ben ayrılırken devrettim. Sayarak devrettim. O da teslim aldı, teslim tutanağı da var. Aradaki fark da tüketilmiş olandır” şeklinde konuştu. Batıbay tüketilen miktarı hatırlamadığını söylerken makam aracı servis aracı ödeneğinden alınan üstü açık spor BMW'ye ilişkin ise "BMW'yi ben almadım, devlet aldı" yanıtını verdi.

 

ŞARAP ZULASINI İHBAR PATLATTI

 

TC Başbakanlık’a gönderilen bir ihbar mektubunda Türkiye’nin Strasbourg’daki AB Temsilciliği’nden 200 bin Euro’luk değerli şarabın kaybolduğu ihbar edilmiş, şarapların devlet malı olduğu, Büyükelçi Daryal Batıbay’ın bu şarapları zimmetine geçirdiği öne sürüldü. İddiaya göre Batıbay, bunun yanı sıra ödenekten de kendisi için özel şaraplar aldırdı.

 

“EV EŞYASI GİBİ GÖSTERDİ”

 

İddia üzerine Başbakanlık Etik Kurulu inceleme başlatırken, aynı zamanda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yazı yazılarak, “kaçakçılık” olayının incelenmesi istendi. Yazıda; Batıbay’ın emekli olduktan sonra 2011 yılının eylül ayında Türkiye’ye gönderdiği şahsi eşyaları arasında “ev eşyası gibi gösterilmiş beyan dışı yaklaşık 50 kasa şarabın da yer aldığı ve bunların Ankara’da bir antrepoda tutulduğu ifade edildi. Gümrük Muhafaza ekipleri yaptıkları baskında şarapları ele geçirdi. Şaraplara el konulmasının ardından büyükelçi hakkında soruşturma başlatıldı.

 

250 DOLARLIK ANGELUS

 

Ele geçirilen şaraplar arasında şişesi ortalama 250 dolara satılan 2004 üretimi Chateau Angelus şarapların yanı sıra; Chateau Cantemerle, Bonnes Mares, Lupe Cholet, Chateau L’Evangile, Client, Volnay CRU gibi şaraplar da yer alıyor.

 

ÖDENEKLE ALINIYOR

 

Yurtdışı temsilciliklerde büyükelçilerin temsil, ağırlama ve tören ödeneği bulunuyor. Çeşitli etkinliklerde ve törenlerde yapılan yiyecek, içecek ikramları bu ödenekten karşılanıyor. Alımlar da bu ödenekten yapılıyor. Büyükelçiliklerin temsil, ağırlama ödenekleri ve rezidans masraflarının tümü devlet tarafından karşılanıyor.

 

 

8 YIL DAİMİ TEMSİLCİLİK YAPTI

Emekli Büyükelçi Daryal Batıbay, Dışişleri Bakanlığı'nın parlak diplomatları arasında yer alıyordu. 28 Ağustos 2011'de Resmi Gazete'de yer alan kararnameyle Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliği'nden emekli olması için Ankara'ya alınmıştı. Batıbay, tam sekiz yıl yürüttüğü Daimi Temsilcilik öncesinde Zagreb, Pekin gibi önemli başkentlerde büyükelçilik yapmıştı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1154 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler