1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DİN' VE 'EĞİTİM' DEVRE DIŞI'
DİN VE EĞİTİM DEVRE DIŞI

'DİN' VE 'EĞİTİM' DEVRE DIŞI'

Kıbrıs Vakıflar ve Din İşleri Dairesi Emeklileri Derneği, külliye yapımı için bir vakfa arazi tahsisinin yeniden değerlendirilmesini istedi.

A+A-

 

 

Kıbrıs Vakıflar ve Din İşleri Dairesi Emeklileri Derneği, külliye yapımı için bir vakfa arazi tahsisinin iyice etüt edilmeden, yapılacaklar planlanıp programlanmadan aceleyle verilmiş bir karar olduğunu belirterek, konunun yeniden değerlendirilmesini istedi.

Dernek Başkanı Derviş Coşkuner yazılı açıklamasında, yönetim kurulunun külliye inşası için sembolik kirayla KİSAV’a tahsis edilmesini değerlendirerek tespitlerde bulunduğunu kaydetti ve bu tespitleri açıkladı.

“UKÜ’nün, kampusun genişletilmesi için arazi talebinin dikkate alınmadığını; KİSAV’ın teklifinde inşaatla ilgili plan, proje ve finansman konusunda yeterli açıklık bulunmadığını; din eğitimi konusunda devlet politikasının belirlenmesi ve bazı sendikaların grev ve direnişlerinin sürdüğünü; din eğitimiyle ilgili yasal görev sahipleri olan Din İşleri Başkanlığı ile Eğitim Bakanlığı’nın devre dışı bırakıldığını” kaydeden Coşkuner, “Bütün bunlar konunun gerek Vakıflar İdaresi yöneticileri ve Din İşleri Başkanlığı, gerekse hükümet düzeyinde yeterince değerlendirilmediğini göstermektedir” dedi.

Coşkuner, bu durumun birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bugünlerde, toplumda ayrışmayı daha da derinleştiren ve kafalarda soru işaretleri yaratarak devlete güveni sarstığını belirtti.

Din eğitimine ve ihtiyaç olan bölgelere cami yapımına karşı olmadıklarını vurgulayan Coşkuner, dini en doğru biçimde, istismar ve hurafelerden uzak şekilde gençlere öğretmenin devletin görevi olduğunu ve bunun da toplumun manevi gücünü artıracağını ifade etti.

Külliye inşası için arazi tahsisi kararının, Vakıflar İdaresi’ne ve topluma sağlayacağı yararlar yanında KKTC’de birlik ve beraberliğin sağlanması açısından iyice etüt edilmeden, yapılacaklar planlanıp programlanmadan aceleyle verilmiş bir karar olarak değerlendirdiklerini açıklayan Coşkuner, “Bu konunun yeniden değerlendirilmesi, en halisane temennimizdir” ifadesine yer verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 945 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler