1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİN HACET KAPISI DEĞİL, KÜLTÜRDÜR...
DİN HACET KAPISI DEĞİL, KÜLTÜRDÜR...

DİN HACET KAPISI DEĞİL, KÜLTÜRDÜR...

KENDİ DEĞERLERİMİZDEN YENİ DEĞERLER ÜRETMEK... Kıbrıs Türk toplumu , teknolojik yenilikleri çok çabuk kavrayıp kullanan bir toplum... Evimize çanak anten gibi son 20 yılın ileri bir teknolojisini taktırıp diğer hayat tarzlarını seyrediyoruz. Fakat;40

A+A-

 

KENDİ DEĞERLERİMİZDEN YENİ DEĞERLER ÜRETMEK...

 

Kıbrıs Türk toplumu , teknolojik yenilikleri çok çabuk kavrayıp kullanan bir toplum...

Evimize çanak anten gibi son 20 yılın ileri bir teknolojisini taktırıp diğer hayat tarzlarını seyrediyoruz. Fakat;40 yıldır istediğimiz yere telefon, elektrik ve su hattı çektiremiyoruz. Neden ? Çünkü uydu teknolojisi bizim üretimimizden gelen birşey değil. Değişim teknolojik olarak kullandıklarımızda var ama günlük hayattaki zihinsel kalıplarda söz konusu değil.

Sentez kabiliyetimiz yok!!!

Değişim ve gelişimin hayata yansıması için dünyada üretilen bilgileri kullanıp kendi gideceğimiz yöne doğru hedefleyen, yönlendiren ve bu ölçümleri kişiselleştirip toplum genetiğiyle şekillendiren , kendi değerlerinin üzerinden başka değerler türetecek kabiliyet yok!!!

Duvarların yıkıldığı ve değişimin siyaseten hayata yansımasını "insani gelişim endeksi" ölçümleriyle  değerlendiren AB'li komuşularımız karşısında; dünyayı 1983 Anayasası'yla algılayan ve yönetilen bir toplum var.

Şimdi dünyada teknoloji gelişimi, dünyanın üretilmiş tüm bilgilerini iki yılda bir ikiye katlayan müthiş bir ivme kazanmışken;

 

AKP /UBP SENTEZİNDEKİ ÇABALAR...

Memlekete yön verecek Kıbrıs Türkü'nü ,"dünyalı" yapacak olan AKP /UBP sentezindeki çabalara bir bakın!!!

Teknolojinin ve değişimin siyaseten hayata yansıması ; cami ve külliyelerle sembolleştirilmiş , "Türk-İslam" sentezi: esnek üretim ve teknolojiye ayak uydurma tarzı olarak benimsenmiştir. Bu zihin haritası sayesinde, Kıbrıs Türkü dünya ile entekre olup para kazanacak ve ekonomik patronaj; kendi kendinin patronu olma yolunda adımlar atacaktır(!).

Dünyanın ileri doğru gittiğini ve manzaraların değiştiğini anlamıyorlar.

NASIL BİR KURTULUŞ REÇETESİ?!!

Türkiye'ye karşı bir kimlik bildirimi ve motivasyonu varsa, bunun önemli bir sebebi bilimi,teknolojiyi bastırarak tek önceliği din olarak benimsetme çabalarıdır. Bu çabalar, Türkiye'nin imajını Kıbrıs'ta değişikliğe uğratır. Anavatan -Yavruvatan olgusunda bir deformasyon söz konusu olur. Kıbrıs Türkü'nün din algısı kültüreldir. Bunu bir kurtuluş reçetesi olarak algılatamazsınız  ;Kıbrıs Türkü'nü bütün imkânları bırakıp kendi dünyalarına kapatamazsınız.

Din hacet kapısı değil, kültürdür.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler