1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİN GÖREVLİLERİ EYLEM YAPACAK
DİN GÖREVLİLERİ EYLEM YAPACAK

DİN GÖREVLİLERİ EYLEM YAPACAK

Din görevlilerinin sorunlarının “hafife alındığını” iddia ederek, din görevlilerinin 25 Nisan Çarşamba günü Başbakanlık önünde eylem yapacağını bildirdi.

A+A-Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, din görevlilerinin sorunlarının “hafife alındığını” iddia ederek, din görevlilerinin 25 Nisan Çarşamba günü Başbakanlık önünde eylem yapacağını bildirdi.

Özkardaş, üyelerinin, saat 10.00’da Başbakanlık önünde resmi kıyafetlerle yapacağı uyarı eyleminden de sonuç çıkmaması halinde eylemlerin yaygınlaştırılacağını kaydetti.

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, Din İşleri Dairesi’nde görev yapan imam ve müezzinlerin yüzde 90’ının halen kadrosuz olarak çalıştığını kaydetti.

Özkardaş, Din İşleri Dairesi Yasası’nda toplam imam ve müezzin sayısının 51, kadrolu olanların ise 23 olduğunu belirterek, şu anda görev yapan toplam imam ve müezzin sayısının ise 247 olduğuna dikkat çekti.

Yıllardır yeni ve çağdaş bir Teşkilat Yasası yapımı ve buna bağlı olarak “Sınav Tüzüğü ve Teftiş Tüzüğü” yapılması yönündeki çalışmalardan sonuç alınamadığını ifade eden Özkardaş, din görevlilerine devlette görev yapan ve düzensiz mesai çalışan devlet işçilerine ve düzensiz çalışan diğer kamu çalışanlarına verildiği gibi “Düzensiz Mesai Ödeneği” veya “Meslek Ödeneği” verilmesiyle ilgili Başbakanla vardıkları uzlaşıdan da bir sonuç çıkmadığını anlattı.

Özkardaş, yaklaşık 6 ay önce Başbakan ve tüm Vakıf Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda, hem düzensiz mesai ödeneğinin verilmesiyle ilgili karar alındığını, hem de Teşkilat ve Kadro Yasası ile buna bağlı tüzüklerin ivedilikle hazırlanması için de komite kurulmasına karar verildiğini anlatarak, “Anlaşılan o ki; Din Görevlilerin hakları hafife alınmakta, eylem yapmada zafiyetleri olduğu sanılmaktadır” görüşünü dile getirdi.

Başbakanla geçen hafta son kez görüşüldüğünü, ancak somut bir sonuç çıkmadığını savunan Özkardaş, bu nedenle din görevlileri temsilcileriyle bugün bir toplantı yaparak eylem kararı aldıklarını kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 551 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler