1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DİKMEN ÇÖPLÜĞÜ' TARİH OLUYOR
DİKMEN ÇÖPLÜĞÜ TARİH OLUYOR

'DİKMEN ÇÖPLÜĞÜ' TARİH OLUYOR

Dikmen Çöplüğü’ne çöp alımları 30 Kasım’dan itibaren durduruluyor, çöpler 1 Aralık’tan itibaren Güngör çöplüğüne taşınacak.

A+A-

 

KKTC’nin yıllardan beridir kanayan yarası haline gelen Dikmen Çöplüğü tarihe karışıyor.

 

Dikmen Çöplüğü’ne çöp alımları 30 Kasım’dan itibaren durduruluyor, çöpler 1 Aralık’tan itibaren Güngör çöplüğüne taşınacak.

 

Avrupa Birliği’nin finanse ettiği ve yaklaşık 6.5 milyon Euro’ya mal olacak rehabilitasyon çalışmaları 21 ayda tamamlanıyor.

 

ÜNLÜSOYER: “DİKMEN MAYIS’TAN İTİBAREN YEŞİL ALAN”

 

Çevre Dairesi Müdür Eşref Ünlüsoyer, Dikmen Çöplüğü’ne çöp alımlarının 30 Kasım’dan itibaren son bulmasıyla birlikte, rehabilite çalışmalarının da Mayıs 2012’de tamamlanacağını ifade eden Eşref Ünlüsoyer, Mayıs 2012’den itibaren de Dikmen Çöplüğü’nün yeşillendirilerek topluma kazandırılacağını ifade etti.

 

Çevre Dairesi Katı Atık Mühendisi İbrahim Alkan da, 1 Aralık’ta işletmeye açılmasını hedeflediklerini, planladıkları şekilde giderse bu tarihte hizmete açılacağını kaydetti.

 

Güngör çöplüğünün mahkeme sürecinin yaz tatilinden önce tamamlandığını belirten Alkan, şu anda karar aşamasında olduğunu, yargının vereceği her türlü kararı her iki tarafın da saygı ile karşılayacağını, olumsuz bir karar çıkarsa başka çözümler bulma yoluna gideceklerini vurguladı.

 

“GÜNGÖR, DİKMEN’E BENZEMEYECEK…”

 

Güngör çöplüğünde, Dikmen Çöplüğü’nde yaşanan sıkıntıların hiçbirinin söz konusu olmayacağını belirten Alkan, Avrupa ülkelerinin yüzde 70’inde kullanılan depolama sistemi ile çöplerin güvenli bir şekilde yok edileceğini anlattı.

 

Sistemsiz ve vahşi bir şekilde yapılan depolamanın yerini sistemli depolamanın alacağını kaydeden Alkan, Güngör çöplüğünün evsel atıklara yönelik bir tesis olduğunu, bu nedenle hiçbir sıkıntının yaşanmayacağını ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 749 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler