1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DİKKAT BRUSELLA!
DİKKAT BRUSELLA!

DİKKAT BRUSELLA!

Brusella hastalığının ülkemizde ne kadar yaygın olduğunu ve ne tür önlemlerle önüne geçilebileceğini; Dr. Okan Dağlı ve Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu’na sorduk Giderek yayınlanan Brusella hastalığı ile ilgili tabiplerden uyarılar geldi. Ü

A+A-

 

Brusella hastalığının ülkemizde ne kadar yaygın olduğunu ve ne tür önlemlerle önüne geçilebileceğini; Dr. Okan Dağlı ve Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu’na sorduk

Giderek yayınlanan Brusella hastalığı ile ilgili tabiplerden uyarılar geldi. Ülkemizde insanlar üzerinde Brusella hastalığının, yaygın görünen bir vaka olmadığını belirten Dr. Okan Dağlı, hayvanlarda ise aksine çok sık görülen, yaygın bir hastalık olduğuna değindi. Bu hastalığın, insanlara bulaşma şeklinin, genellikle çiğ et ve süt ürünleri tüketimi olduğuna değinen Dağlı; ülkemizde bu tür ürünlerin tüketiminin pek yaygın olmayışı ve insanlarımızın hijyene önem vermesi sebebiyle çok nadir görüldüğünün de altını çizdi. Brusella hastalığının, insanlar açısından sinsi bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dağlı; sıradan bir grip veya bel ağrısı gibi rahatsızlıkların dahi, bu hastalığın habercisi olabileceğini vurguladı. Hastalığın tedavisinin oldukça basit fakat uzun olduğuna değinen Dağlı; kişilerin basit diye adlandırdığı rahatsızlıklarda bile, bir doktora danışması ve tahlil yapmasının önemli olduğunu belirtti. Hastalığın teşhisinin gecikmesi gibi durumlarda ise kronikleşebileceğine ve uzun süre kronik olarak insan bünyesinde yaşaması halinde ise vücutta kalıcı hasarlara neden olabileceğine değinen Dağlı; nadir de görünse, hastalığın ciddiyetine de dikkat çekti. Brusella’nın en kötü ihtimaliyle, kalp ve beyin iltihabı gibi sonuçlara varabilecek bir hastalık olduğuna değinen Dağlı; bireylerin gıda tüketiminde dikkatli olmalarının önemine vurgu yaptı.

HÜDAOĞLU: “SÜTLER KAYNATILARAK İÇİLMELİ”

 

Konuyla ilgili Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu, Brusella mikrobunun süt ve süt ürünlerinden insana bulaştığını dile getirdi. Özellikle sütün kaynatılarak kullanılması gerektiğine dikkat çeken Hüdaoğlu, hayvan etinden Brucella hastalığının bulaşmasının pek mümkün olmadığını aktardı.

Suphi Hüdaoğlu, toplum sağlığı için bu konunun önemli olduğunu aktararak, bu konuda mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Hastalıkla ilgili çalışmaların sonuca varıncaya kadar sütlerin kaynatılarak pastörize edilmesi gerektiğini vurgulayan Tabipler Birliği Başkanı, piyasadaki sütlerin pastörize olduğu için Brusella konusunda bir sıkıntı olmadığını ancak süt üreticilerinde yeterli kaynatma olmadığı için hastalığın devam edebileceğini aktardı.

 

 

Didem Menteş’in haberi bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

Bu haber toplam 1105 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler