1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DEVRİMCİLER 30 YIL SONRA BULUŞTU
DEVRİMCİLER 30 YIL SONRA BULUŞTU

DEVRİMCİLER 30 YIL SONRA BULUŞTU

1979 yılında, Ankara’da bulunan ‘Kıbrıs Sıhhiye Kız Yurdu öğrencileri’, 30 yıl sonra; Lefkoşa Şefler Pastanesinde bir araya geldi

A+A-

 

 

1979 yılında, Ankara’da bulunan ‘Kıbrıs Sıhhiye Kız Yurdu öğrencileri’, 30 yıl sonra; Lefkoşa Şefler Pastanesinde bir araya geldi. Geçirdikleri hem acı, hem tatlı günleri anmak adına bir araya gelen 79’lular; aynı zamanda devrimci olarak da biliniyorlar.

BİR AY BOYUNCA YURDU ELE GEÇİRMİŞLERDİ…

Yurttaki olumsuzlukların ilgililere şikâyet edilmesi üzerine, sürekli polis baskınlarına maruz kaldıklarını anlatan 79’lular, son olarak yurdun kapatılma kararını duydukları zaman; yurdu ele geçirmiş ve bir ay boyunca direnmişti. Bazı arkadaşlarının tutuklandıklarını, bazılarının kötü muamelelere maruz kaldığını açıklayan 79’lular; direndikleri bir ay oyunca, ODTÜ’lü öğrencilerin kendilerine yemek sağladığını ve bu yemekleri sepetlerle yurda çekerek aldıklarını anlattılar. Bir ayın sonunda ise, panzerlerle yurda giren polislerce önce tutuklanıp, daha sonra ise farklı yurtlara dağıtıldıklarını açıklayan 79’lular; otuz yıl aradan sonra birbirlerini görmenin sevincini yaşadılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 987 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler