1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DEVLETTE ÇOK ŞEYİN ELLENMESİ GEREKİYOR'
DEVLETTE ÇOK ŞEYİN ELLENMESİ GEREKİYOR

'DEVLETTE ÇOK ŞEYİN ELLENMESİ GEREKİYOR'

Bugün toplanan Meclis Genel Kurulu’nda, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, giderini karşılamayan hiçbir birimin geleceğini idame ettirmesinin mümkün olamayacağını söyledi

A+A-

 

Bugün toplanan Meclis Genel Kurulu’nda, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, giderini karşılamayan hiçbir birimin geleceğini idame ettirmesinin mümkün olamayacağını söyledi.

Çavuşoğlu, söz alarak, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) özelinde konuşmalar yapılırken adaletin tartışılmakta olduğuna işaret ederek, parasını verenin verdiği paraya uygun hizmet almasının esas olduğuna işaret ederek, “Bu devlette pek çok şeyin ellenmesi gerektiğini, bunun cesaretle tartışmak” gerekir.

Çavuşoğlu, Bakanlık olarak Belediyelerle ilgili olarak hazırlanan yasa tasarısını kısa bir süre içinde Bakanlar Kurulu, arkasından meclise gelerek en kısa sürede bu yasanın el birliğiyle sonuçlandırılacağına inandığını söyledi.

Adaletin süratle işlemesi gerekliliği üzerinde duran Çavuşoğlu, soruna köklü çözüm bulunacağını anlattı.

SOYER

CTP/BG milletvekili Ferdi Sabit Soyer, hükümetin belediyedeki sorunu çözeceğim diyerek ortaya konan yöntemin demokratik hukuk devletinin yok edilmesi, darbeye zemin hazırlanması sonucunu yarattığını ileri sürdü.

Soyer, ortaya konulan uygulamaların hangi yasal zemine dayandırıldığı sorusunu yönelterek, herhangi bir yasaya dayanmayan hiçbir uygulamanın kabul edilemez olduğunu kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ülkede yasalardaki boşluklar nedeniyle sorunun süratle çözülmesi amacıyla danışma niteliğinde komite oluşturulacağını, bunun ürettiği sonuçların Belediye Meclisi’nin görüş ve onayına sunulacağını belirtti.

Çavuşoğlu, adaletin hızlı çalışması gerektiğini, bunu en geniş anlama kullanıldığına işaret ederek, sorunun ivedilikle çözülmesi için süratli hareket edilmesi gerektiğini, uygulamaların bu bağlamda yapıldığını söyledi.

Bu aşamada Ferdi Sabit Soyer yerinden söz alarak, “Kendi döneminden daha uzun süre hiçbir belediye başkanı borçlanamaz” kuralını çiğneyen belediye başkanını Savcı veya Mahkeme’nin görevden almasını düzenleyen “iki satırlık” yasa tasarısının ivedilikle meclise getirilmesi çağırısı yaptı.

Soyer, belediyelerle ilgili daha geniş yasa tasarısını beklemeden bunun yapılması gerektiğini belirtti

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 653 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler