1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DEVLETİN İŞLETMECİ OLDUĞU HİÇ BİR ALAN VERİMLİ OLAMIYOR'
DEVLETİN İŞLETMECİ OLDUĞU HİÇ BİR ALAN VERİMLİ OLAMIYOR

'DEVLETİN İŞLETMECİ OLDUĞU HİÇ BİR ALAN VERİMLİ OLAMIYOR'

Atun, devletin işletmeci olduğu hiç bir yerde verim alınamadığını belirterek, doğru modellemelerle yetkilerin organize sanayi bölgesi yönetimlerine, yani sanayicilere verilmesi fikrine sıcak baktığını ifade etti.

A+A-

 

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, devletin işletmeci olduğu her alandan çekilmesi gerektiğine işaret etti ve bu anlayış çerçevesinde bakanlığın sanayi bölgelerindeki yetkilerini paylaşmaya veya devretmeye hazır olduğunu bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Ali Çıralı başkanlığındaki Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) yönetimini kabul eden Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bu durumun hayata geçirilmesi için odanın girişim yapmasının son derece önemli olduğunu ifade ederek, kendisinin sadece özelleştirmelerle değil, devletin işletmeci olarak yer aldığı her alandan çekilmesi düşüncesinde olduğunu söyledi.

Atun, devletin işletmeci olduğu hiç bir yerde verim alınamadığını belirterek, doğru modellemelerle yetkilerin organize sanayi bölgesi yönetimlerine, yani sanayicilere verilmesi fikrine sıcak baktığını ifade etti.

Geçmiş dönemlerde oluşturulan komiteyle Türkiye’ye yapılan ziyaretlerde buradaki modelleri gördükten sonra KKTC’de de bir model üzerinde çalışma yapıldığını hatırlatan Atun, bunun için gerekli yasa taslağının hemen o günlerde hazırlandığını söyledi.

Atun şöyle dedi:

“Sanayi bölgelerinden sorumlu bakanlık olarak yetkilerimizi paylaşmaya ve devretmeye hazır olduğumuz belirtmek isterim. Ancak unutulmamalıdır ki sanayi bölgelerinde farklı bakanlıkların da sorumlulukları bulunmaktadır. Onların da bu yetki ve sorumluluklarını devretmeyi kabul etmeleri lazım. Bakanlıklar yatay ilişki içerisindedir ve bu durumda siyasi bir karar gerekmektedir. Eğer gerekli irade ortaya konursa biz üstümüze düşeni yapmaya hazırız.”

ÇIRALI

KTSO Başkanı Ali Çıralı da, yürürlükteki Sanayi Bölgeleri Yasası’nda bazı tadilatlar yapılarak yetkilerin özele devredilmesi modeliyle bir düşünce ortaya koyduklarını belirtti ve yasalar temelinde nasıl bir çerçeve oluşturabilecekleri konusunda fikir alışverişinde bulunmak istediklerini söyledi.

Çıralı, kısa vadede ideal bir çözüme ulaşmanın mümkün olamayacağına işaret ederek, uygun formülü bularak bu düşüncenin hayata geçmesini arzuladıklarını ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 639 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler