1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DEVLET OLMANIN EN ÖNEMLİ UNSURU BAĞIMSIZLIK'
DEVLET OLMANIN EN ÖNEMLİ UNSURU BAĞIMSIZLIK

'DEVLET OLMANIN EN ÖNEMLİ UNSURU BAĞIMSIZLIK'

DP Genel Sekreteri Bengü Şonya, devlet olmanın en önemli unsurunun, mümkün olduğunca bağımsız olmak olduğunu söyledi.

A+A- 

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Bengü Şonya, devlet olmanın en önemli unsurunun, mümkün olduğunca bağımsız olmak olduğunu söyledi.

Şonya, yazılı açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC hükümetleri arasındaki karşılıklı saygı ve eşitlik ilkesine dayanması gereken ilişkilerin, aşırı samimiyet gösterileriyle olması gereken düzeyde olamadığını savundu.

Çeşitli dönemlerde bazı siyasi partilerin iktidarda iken kendi çıkarları doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti devleti hükümetlerini müdahaleye davet eder pozisyonlara girdiklerine işaret eden Şonya, aynı partilerin muhalefette iken aynı şeyi yapan iktidar partisini eleştirmelerini kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Şonya, “Demokrasi, tarafların bakış açısı ve pozisyonlarına göre değişmemesi gereken bir nosyondur.İktidarda iken siyasi müdahalelere davetiye çıkaran ve KKTC demokrasisine telafisi zor zararlar verenlerin bu gün müdahaleden şikayet etmeye hakları yoktur” dedi.

Bengü Şonya, şöyle devam etti:

“KKTC’de siyasi irade kimi seçerse seçsin, Türkiye’de iktidarda kim isterse olsun, iki Hükümet arasındaki ilişki her zaman saygıya ve tarihsel sevgiye dayalı olarak yürütülecektir. Bu gerçek ortada iken buradan kaynaklanan davet nedeniyle bile olsa, demokratik sistemimize yönelik bu tür girişimlerin bir an önce son bulması ancak ve ancak halkımızın bu konuda göstereceği tavra bağlı olacaktır”


 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 458 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler