1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DEVLET OKULLARI ÜVEY EVLAT'
DEVLET OKULLARI ÜVEY EVLAT

'DEVLET OKULLARI ÜVEY EVLAT'

KTÖS, Eğitim Bakanlığı’nın, “yasalara aykırı, hukuksuzluğa davetiye çıkaran uygulamaları teşvik ettiğini” açıkladı

A+A-

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, “yasalara aykırı, hukuksuzluğa davetiye çıkaran uygulamaları teşvik ettiğini” ifade etti.

Hükümeti, “ticari amaç güden açılımlara çanak tutmakla” suçlayan Özhür, eğitime ayrılan bütçenin büyük bölümünün özel okul ve üniversitelere kanalize edildiğini ve sosyal devlet anlayışından uzaklaşıldığını söyledi.

Mustafa Özhür, bugün yayınladığı yazılı açıklamada, devlet okullarına üvey evlat muamelesi yapıldığını ve okulların altyapısına yatırım yapılmadığını kaydetti. Özhür, bakanlığın özel üniversite ve derneklerin maddi kazanç amaçlı kurs, seminer, konferans gibi etkinliklerini de teşvik eden bir anlayışla okullara genelge gönderdiğini söyledi. Özhür, şöyle devam etti:

“Öğretmenlerin 220 TL ödeme zorunluluğu ile eğitim konferansına katılımı sağlamak için okullara genelge gönderen Eğitim Bakanlığı, bununla beraber akıllarda başka soruların da doğmasına neden olmaktadır. İşbirliği içerisinde konferanslara katılımı sağlamaya soyunanlar, belge trajedisi yaratmaya da devam etmektedirler. Bugüne dek suistimallere açık bir belge olgusu yaratılmasına dur demek için herhangi bir çalışma yapmayan Eğitim Bakanlığı, ‘parası olan okusun parası olmayan cahil kalsın’ anlayışına onay vermektedir”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 481 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler