1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DEVLET LABORATUARI' SONUÇLARINI GÜVENSİZ BULDULAR
DEVLET LABORATUARI SONUÇLARINI GÜVENSİZ BULDULAR

'DEVLET LABORATUARI' SONUÇLARINI GÜVENSİZ BULDULAR

K.T. Tabipleri Birliği, “Gönyeli Belediyesi şebeke suyunda, klorlanma ile de etkisiz hale getirilemeyen coliform bakteri” bulunduğu iddiasını yineledi,

A+A-K.T. Tabipleri Birliği, “Gönyeli Belediyesi şebeke suyunda, klorlanma ile de etkisiz hale getirilemeyen coliform bakteri” bulunduğu iddiasını yineledi, Kıbrıs Türk Devlet Laboratuarı’nın da bu “gerçeği” kabul etmesini istedi.
Kıbrıs Türk Devlet Laboratuarı’nın yaptırdığı tahlillerde, Gönyeli Belediyesi’nin suyu “içilebilir” olarak saptanmıştı.
K. T Tabipleri Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu tarafından yapılan açıklamada, “Gönyeli Belediyesi, Devlet Laboratuarı, Su İşleri Dairesi, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin hızla bu gerçeği kabul ederek gerekeni yapmaları” istendi.
Birlik, gerekirse “kolluk güçleri”nin devreye girmesini ve “yargının halk sağlığını hiçe sayan söz konusu yetkilileri” cezalandırmalarını da gündeme taşıdı.

SEBZE VE MEYVELERDEKİ İLAÇLAR!
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu,  aynı zamanda, Kuzey Kıbrıs’ta üretilen sebze ve meyvelerdeki kimyasal zehirlere dair eleştirilerde bulundu.
Tabipler Birliği açıklamasında, on yıllardır kullanılan ve Kuzey Kıbrıs’ın havasını, toprağını, yeraltı su kaynaklarını kirleten kimyasal zehirlerin yaygın kullanımının, doğaya yaptığı büyük tahribatın yanında, insanlarda kanser, damar sertliği, üreme fonksiyonlarındaki bozukluklar, hücrelerdeki kromozomların, hormon sisteminin bozukluklarına ve daha birçok hastalığa sebep olduğunu ve bu kullanımının Avrupa Birliği referans laboratuarlarına “tosladığını” savundu.
Hüdaoğlu, Devlet Laboratuarı’nda çok iyi eğitim almış, saygın çalışanlar olduğunu bildiklerini ancak, birçok kurumda olduğu gibi buranın da derhal ve mazeretsiz bir şekilde siyasetçilerin güdümünden kopartılıp “özerkleştirilmesi” gerektiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 559 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler