1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DEVİNİM-AKTİVİST..
DEVİNİM-AKTİVİST..

DEVİNİM-AKTİVİST..

Ö.CEREN TÜRKOGLU/UFUK DENIZ: “Beklemekle gelmez zaman,yürümek gerekir geleceğe; durmak (!) durdurmaz insanı, yürümek gerekir durmaya..!”

A+A-

 

 “Beklemekle gelmez zaman,yürümek gerekir geleceğe; durmak (!) durdurmaz insanı, yürümek gerekir durmaya..!”

 

..Edilgen değil etkin olmalı yaşarken; nesne olmayı değil özne olmayı isteyin hayatta..

                            

Ö.CEREN TÜRKOGLU/UFUK DENIZ

                                           

 

Bazen durmak istersiniz durdurulursunuz, bazen gitmek istersiniz engellenirsiniz, bazen beklemekle olmayan durumlarda etkin olmaya edilgenliği yıkmaya yönelmek; nesne olma durumundan çıkar özne olmaya yönelirken kahramanlığa sevk edilmiş olursunuz. Bir düşünce sisteminin başlamasıdır.

 

Ve şimdi yaşanmışlıklarla düşünün;

 

Trafiktesiniz. Diğer insanlarla aynı kara parçasında, aynı yolun aynı istikametinde. Karşıda trafik  ışıkları. Biraz yeşil,  biraz sarı, biraz kırmızı. Nasıl da yön veriyor renkler yaşantınıza.’dur’ hazırlan , ‘geç’ hazırlan.. Dur..! Geç..!

 

Gelecek,  beklentilerin temeliyle atılmış umutlarınızla renklendirip, hayallerinizle portresini çizdiğiniz doğa harikası bir resimdir. Olmasını istediğiniz her şeyi gelecekten beklersiniz. Çizdiğiniz bu doğa harikası resimde her fırça darbesi kendi içinde anlam taşımaktadır. Bilmeniz gereken; siz fırçaya boya sürmezseniz yaptığınız her fırça darbesi aynı renksizliği yansıtır resminize. Geleceğinizin rengini belirlemelisiniz.

 

Düşünelim!

 Karşınızda duran ve hiçliği yansıtan beyaz resim kağıdı geleceğiniz olsun. Hiçsizliğinden kurtarmanız gereklidir geleceğinizi. Bembeyaz bir sayfa,  hiç kirlenmemiş, hiç eskitilmemiş hiç dokunulmamış hiç hiç edilmemiş bembeyaz bir sayfa. Geleceğinizin resmini çizmek ellerinizin değil  kalbinizin sihrine bağlıdır. Kalbinizle tuttuğunuz fırçayı umutlarınız temsil etsin. Hayallerinizi de renkler temsil etmeli. Şimdi sorulması gereken soru şu: Umutlarımı kullanıp, hayallerimle renklendireceğim geleceğim için ne yapmalıyım?

 

 

Eğer kalbinizdeki fırçaya hayallerinizi bulaştırıp, umutlarınızı darbeler halinde beyaz sayfaya yansıtmazsanız hiçbir zaman bir resminiz olmayacaktır. İşte şimdi devreye trafik ışıkları giriyor.

 

Öncelikle “dur.” Durmak zamanın geçip gitmesini engellemez. Bilin ki geçmesini en iyi zaman bilir. Durmak bile gelecekte gizlenmiş küçük bir hediyedir. Durmak için öncesinde hareketli olmanız gerektiğini düşündünüz mü hiç? Hiç kimse durarak başlamamıştır yola. Geleceğinizde durdurmak istiyorsanız bir şeyleri, bunun için bile gitmelisiniz durmaya.

 

Şimdi “geç.” Al fırçanı kalbine ve istediğin hayalleri fırlat geleceğine. Gökyüzünü, evleri, kaldırımları, dükkanları, havayı, insanları vs…vs sen seç. Kuralları çiğnemeden geleceğine git. Eğer beklersen aynı kara parçasında aynı yolun aynı istikametinde resimlerini çizenler çarpacaklardır geleceğine. Beklemek sadece zamana yol vermektir geleceğini sana getirmez.

 

Şimdi “hazırlan.” Sona sakladım; çünkü hem durmak için hem geçmek içindir hazırlanmak. Durmak ve geçmek gelecektedir dedik. Yaptığın resmin öncesi geçmiş değildir. Geçmiş diye nitelendirdiğimiz anlar bir zamanlar gelecek diye nitelendirdiklerimizdir. Bu yüzden her ikisi için de hazırlan. Kalbinin fırçası hayallerinle renklendiğinde geleceğin olan gelecek için hazırlan. Karar verme evresidir hazırlanmak. Doğru fırça darbelerinin doğru durmalara doğru geçmelere ulaşma aşamasıdır.

 

 

Nice umutlar vardır kalbinizin raflarında tozlandırdığınız. Hayalini kurduğunuz onca harika olay  vardır beyninizi yiyip bitiren, size siz olma fırsatını vermeyen. Beklentileriniz vardır yaşamınıza dair; iş, arkadaş, sevgili, para, güç, şöhret, ekmek, su vs. vs. İşte tüm bunların resmini kalbinizin fırçasıyla renklendirdiğiniz hayallerinizle geleceğinize çizin. Özgür mutlulukların resimleri cesur yüreklerin bilinçli fırça darbeleriyle çizilmiştir. Cesur olun ve istediğiniz geleceğe doğru gidin; durmak için ya da geçmek için.

 

Unutmayın!

Aynada gördüğünüz kendinize bile gitmek gerekir. Bir yolculuktur yaptığımız ve gelecek bir gün mutlaka gelecek, eğer siz ona giderseniz!!!

 

 

 

 

Bu haber toplam 711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler