1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DEVASA TAZMİNAT DAVASI SONUÇLANDI
DEVASA TAZMİNAT DAVASI SONUÇLANDI

DEVASA TAZMİNAT DAVASI SONUÇLANDI

Kıbrıs’ın güneyinde devasa tazminat davası sonuçlandı. İhmalkarlık sonucu bir hastanın ölümüne neden olan doktorlar suçlu çıktı İHMALKÂRLIĞA 819 BİN EURO’LUK TAZMİNAT Güney Kıbrıs’ta Larnaka Genel Hastanesi’ndeki ilk yardım bölüm

A+A-

 

Kıbrıs’ın güneyinde devasa tazminat davası sonuçlandı. İhmalkarlık sonucu bir hastanın ölümüne neden olan doktorlar suçlu çıktı

 

İHMALKÂRLIĞA 819 BİN EURO’LUK TAZMİNAT

Güney Kıbrıs’ta Larnaka Genel Hastanesi’ndeki ilk yardım bölümündeki doktorların, bir hastanın ölümüne sebep olan ihmalkârlığının devlet haznesine pahalıya patladığı, olayla ilgili hukuk yoluna başvuran aileye, 819 bin Euro tazminat ve 2008 yılından itibaren faiz ve mahkeme giderlerinin ödenmesine karar verildiği belirtildi.
Politis gazetesi “Doktorların Öldürücü İhmalkârlığı... Devlet Mahkeme Kararı Temelinde Devasa Tazminatlar Ödeyecek... Yaşayabilirdi” başlıklarıyla verdiği haberinde, olayla ilgili gelişmeleri aktararak, 5 Mart 2007 tarihinde akşamüzeri avukat olan Andreas Kleanthus’un göğsünün üst kısmında sert bir ağrı hissettiğinde, aynı zamanda terleme, solgunluk, baş dönmesi, bayılma semptomları gösterdiğini yazdı.
Habere göre Kleanthus, Larnaka Genel Hastanesi’nin kazalar ve acil vakalar bölümüne kaldırıldı. Burada ona testler yapıldı ve gece yarısından 45 dakika sonra göğsünde ağrıyla hastaneden taburcu edildi, evine geri döndü ve hastaneden ayrıldıktan iki gün sonra 7 Mart 2007’de hayatını kaybetti.
Kleanthus’un eşi ve çocuklarının, Rum Yönetimi aleyhinde mahkemede dava açtıklarını kaydeden gazete, ailenin, Kleanthus’un ölümünün sorumluluğunu Larnaka Genel Hastanesi tıbbi personeline yüklediğini, ayrıca diğer konuların yanı sıra, özellikle gerekli incelemeleri yapmasının ve teşhisin konulmasının ihmal edildiğini savunduğunu belirtti.
Gazete nihayetinde mahkemenin önceki gün aldığı kararla, Rum Yönetimi’ni, (aileye) 819 bin Euro tazminat, 2008 yılından itibaren faiz ve mahkeme giderlerini ödemeye çağırdığını aktardı.
Haberde, ödenecek miktarın, muhtemelen Kıbrıs Rum Mahkemelerinde, tıbbi ihmalkarlığa bağlı hükme varılan en yüksek tazminat miktarı olduğuna dikkat çekildi.
Fileleftheros gazetesi ise haberi “Hastanın Ölümüne İlişkin Sorumluluklar Doktorlara... Doğru Olmayan Teşhisten Dolayı Mahkeme Tarafından Tazminatlar” başlıklarıyla verdi.


 

 

 

Bu haber toplam 1529 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler