1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DEV-İŞ'TEN AÇIKLAMA
DEV-İŞTEN AÇIKLAMA

DEV-İŞ'TEN AÇIKLAMA

DEV-İŞ, Üreticiler Platformu’nün eylemini değerlendirdi, karşı oldukları bazı taleplere dikkat çekti

A+A-

 

 

 

DEV-İŞ, Üreticiler Platformu’nün dün başlattığı araçlı eylemi değerlendirdi, karşı oldukları bazı taleplere dikkat çekti. DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis imzasıyla yapılan açıklamada, “Toplumsal Varoluş” mücadelesi için zümresel taleplerin  ikinci sırada olması gerektiği ifade edildi. Açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

 

Federasyonumuz DEV-İŞ, dün Üreticiler Platformu tarafından yapılan eylemde ileri sürülen talepleri değerlendirmiştir. İleri sürülen taleplerin bir kısmına DEV-İŞ olarak destek vermekle birlikte, bazı taleplerine de karşı olduğumuzun bilinmesinde fayda görüyoruz.

 

Karşı olduğumuz noktalardaki ana fikir ne yazıktır ki “yabancıya değil bize verin, veya bizi de yabancı sermayeye ortak edin ve toplumun başka kesimlerinden alın, bize verin” olarak şekillenmiştir. Bu noktada sendikamız aşağıdaki konulara önem vermektedir;

 

1.    Zeyko Yağ Fabrikası bu halkın malıdır ve öyle devam etmelidir. Özelleştirmelere birlikte karşı çıkılmalıdır.

2.    “Personel ve kamu harcamalarının azaltılması” gibi bir yaklaşımla çalışanlar hedef gösterilmemelidir.

3.    Çeşitli teşvik taleplerinin karşılığında çalışanlarının yurttaş ve sendikalı olmasını kabullenmelidirler.

4.    Çalışanlarının İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortasını yatırmayanlara, bırakın yabancı işçi getirme cezasının kalkmasını, daha ciddi yaptırımlar uygulanmalıdır.

5.    Yabancı işçilik konusunda ülkemizde “işgücü ihtiyaç tesbiti” yapılmalı ve ancak ihtiyaç bulunması halinde çalışma izni verilip getirilen işçiler de insani koşullarda yaşatılmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz konular yanında DEV-İŞ’in çalışanlar adına birçok talebi geçmişte de olmuş ve gelecekte de olacaktır. Ancak gerçekten bir “Toplumsal Varoluş” mücadelesi verilecekse, bu mücadeleyi birlikte verecek olanların zümresel taleplerini, ikinci sıraya koyması gerektiğinin de farkındayız. Tabii ki, “Toplumsal Varoluş” gibi yüce bir amaçta toplumun tüm kesimleri ve değerleri korunmalıdır. Bu çerçevede, birlikte mücadeleden bahseden her kesim özveriye hazır ise, toplumun en ezilen kesimi olan işçilerin örgütü DEV-İŞ kendi üzerine düşeni yapmaktan geri durmayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 676 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler