1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DEV-İŞ 'KİT YASASI'NI ELEŞTİRDİ: İHANETTİR
DEV-İŞ KİT YASASINI ELEŞTİRDİ: İHANETTİR

DEV-İŞ 'KİT YASASI'NI ELEŞTİRDİ: İHANETTİR

Dev-İş Başkanı Mehmet Seyis, Meclis gündeminde bulunan “Kamu İktisadi Teşebbüsleri Değişiklik Yasa Tasarısı”nı, “İhanet Yasası” olarak nitelendirdi.

A+A-

 

Dev-İş Başkanı Mehmet Seyis, Meclis gündeminde bulunan “Kamu İktisadi Teşebbüsleri Değişiklik Yasa Tasarısı”nı, “İhanet Yasası” olarak nitelendirdi.

Seyis yaptığı açıklamada, yasa ile tüm ve kurumların, “Özel Şirketler Yasası” kapsamına alınmasının öngörüldüğünü ifade ederek, bunun devlet ve hükümet ciddiyetiyle bağdaşmadığını kaydetti.

Toplam 29 maddeden oluşan “Kamu İktisadi Teşebbüsleri Yasası” içindeki 4. Maddede yapılmak istenen değişiklikte yer alan “en az %49’u devlete ait olacak şekilde kurulan şirketler, Kamu İktisadi Teşebbüsü sayılmazlar, bu şirketlerde Şirketler Yasası Kuralları uygulanır” ifadelerine işaret eden Seyis, bu maddeyle aslında 29 maddelik yasanın feshedildiğini savundu.

Seyis şöyle devam etti:

“Yapılmak istenen bu değişiklik ile daha önce geçirdikleri Özelleştirme Yasası’nı tamamlayarak Kıbrıslı Türklere ait ne var ne yoksa peşkeş çekmeye devam edeceklerini ve Özelleştirme Yasası’nı geçirirken göz boyama için “Kamu İştirakli Teşebbüsler ve KİT’lerde çalışanların haklarının korunması” maddesini de pas edeceklerini belli ediyorlar. Yani bir anlamda “Hulle Yasası” yapıyorlar.”

Alım gücünün düştüğü, işsizliğin arttığı, intiharların, toplumsal travmaların yaşandığını ileri sürdüğü bir dönemde hükümet yetkililerinin “Büyüdük, refah artıyor” gibi açıklamalar yapmalarını da eleştiren Seyis, “Bu halktan ne kadar koptuklarının ve gayri ciddiliklerinin ilanıdır. Sanki de uzaydan gelmiş gibiler” ifadelerini kullandı.

Seyis, UBP Hükümetinin artık halkı temsil etmediğini savunarak, hükümetin Kıbrıslı Türklere yapabileceği tek iyiliğin istifa etmek olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler