1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DEV-İŞ, İŞÇİLERİN SORUNLARINA ÇÖZÜM İSTEDİ
DEV-İŞ, İŞÇİLERİN SORUNLARINA ÇÖZÜM İSTEDİ

DEV-İŞ, İŞÇİLERİN SORUNLARINA ÇÖZÜM İSTEDİ

DEV-İŞ Federasyonuna bağlı, Devrimci Genel-İş Sendikası, Girne Belediyesi’nde yaşanan işçi intibakları ve sendikal sorunları ile ilgili bu sabah basın toplantısı düzenledi.

A+A-

DEV-İŞ Federasyonuna bağlı, Devrimci Genel-İş Sendikası, Girne Belediyesi’nde yaşanan işçi intibakları ve sendikal sorunları ile ilgili bu sabah basın toplantısı düzenledi.

 

Devrimci Genel- İş Sendikası Genel Başkanı Hasan Felek tarafından okunan basın açıklamasının tam metni şöyle;

 

2009 yılından beri hükümet olan Ulusal Birlik Partisi hükümeti, Eşel Mobil, Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve Göç Yasalarının geçirilmesiyle, çalışanları, emeklileri, geçimini alın teri ile sağlayan tüm kesimleri açlığa ve yoksulluğa mahkum etmiştir.

Asgari ücretin sefalet ücreti olduğu günümüzde, özelleştirme yasası ile toplumsal varlıklarımız peşkeş çekilerek, sermayeye kaynak aktarılmaktadır. KIB-TEK, Telekominikasyon Dairesi ve bir çok Belediyede özelleştirme ve taşeronlaşma adı altında, çalışanlar, işsizliğe, düşük ücretlerle, sendikasız, Toplu İş Sözleşmesiz çalıştırılmaya zorlanmaktadır. İlkesel anlamda bütün bu sorunlara karşı mücadele eden federasyonumuz ve sendikamız Genel-İş her zaman emekcilerin ve ezilenlerin sesi ve gücü olmuştur.

Girne Belediyesinde, Toplu İş Sözleşmesinin 65. Maddesince İşçi İntibaklarında yapılan haksızlıkları protesto etmek için basın toplantısı düzenlemiş bulunuyoruz.

Kışın soğuğunda, yazın 45 derece sıcaklıkta canla, başla çalışan işçilerimizin en doğal hakkı olan sınıf terfilerinin engellenmesini, sendikamızın kabul etmesi mümkün değildir. Bu konuda işyeri temsilcileri ve tüm çalışanlarımızla birlikte yasal her türlü mücadeleyi yürüteceğimizi vurgulamak isterim.

Taleplerimiz gayet açıktır, İntibak Kurulunun tekrardan toplanıp, hakkı yenen işçilerimize, sınıf düzenlemesinin yapılmasını, aynı zamanda Girne Belediyesinin kurumsallaşması, daha verimli ve sağlıklı bir yapıya kavuşması için hizmet şemasının hazırlanıp, işçi personelin görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde görev tanımlarının yapılmasını talep etmekteyiz.

İntibak Kurulunun çalışmaları süresince, Belediye Meclis Üyelerinin çalışanlardan yana olumlu görüşlerini de kaale almayan Belediye Başkanı Sayın Sümer Aygın’ın “ben yaparım olur”, “benim dediğim olacak” anlayışını anti demokratik bulduğumuzu belirtmek isterim.

Girne Belediyesi bünyesinde kurulan taşeron Bel-Paz Şirketinde çalışan tüm işçilerin de sendikalı ve Toplu İş Sözleşmesi kapsamına alınması için, sendikal mücadeleyi daha da yoğunlaştıracağımızın altını çizmek isterim.

 

Biz bugün sorunlarımızı dile getirirken, kalbimiz ve yüreğimiz aynı zamanda 18 Belediye’de yatırılmayan İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarından mağdur olan işçi kardeşlerimizle birlikte atmaktadır.

Biz bugün sorunlarımızı dile getirirken, süresiz greve çıkan Telekomünikasyon çalışanları ile birlikteyiz.

Biz bugün sorunlarımızı dile getirirken, özelleştirilecek olan Elektrik Kurumu çalışanları ile birlikteyiz.

Biz bugün sorunlarımızı dile getirirken, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde 2 aydır maaş alamayan, yatırımları yapılmayan, Belediye Emekcileri Sendikasının üyeleriyle birlikteyiz.

Birlik olursak güçlüyüz, güçlü olursak haklarımızı söke söke alırız.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 572 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler