1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DESTEK OLMAK HER YURTSEVERİN GÖREVİ'
DESTEK OLMAK HER YURTSEVERİN GÖREVİ

'DESTEK OLMAK HER YURTSEVERİN GÖREVİ'

Fikrin Ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başknı Av. Barış Mamalı, El-Sen ve Tel-Sen’in başlattığı eyleme destek belirtti.

A+A-

Fikrin Ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başknı  Av. Barış Mamalı, El-Sen ve Tel-Sen’in başlattığı eyleme destek belirtti.

 

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

DEVLETİN MÜLKÜNE SAHİP ÇIKANLARA DESTEK OLMAK HER YURTSEVERİN GÖREVİ OLMALIDIR.

 

“El-SEN ve TEL-SEN’e bağlı işyerlerinde dün başlatılan ve ayni gün Bakanlar Kurulu kararı ile ertelenen grevlerin ana fikrinin halkımızca iyi etüt edilmesi gerekmektedir.

 

Grevlerin amacı, devletin yani halkın malı olan kurumların elimizden alınarak özel sermayeye devredilmesini önlemek, devletin denetim ve kontrolünde olması gereken kurumlara sahip çıkmak ve ayrıca sosyal adaletin bozulup tüketici aleyhine yıkıma neden olacak ortamların yaratılmasına engel olmaktır. Konu basit bir hak talebi olmayıp devletsel çıkarların halk lehine korunmasını sağlamaya yöneliktir.

 

Hükümet ise halka ait olan kurumlara sahip çıkmaya çalışanların sergiledikleri direnişi bertaraf etmek amacıyla grevi erteleme kararı üretmişlerdir.

 

Görüleceği üzere bir tarafta devletin mülküne sahip çıkmak amacıyla sivil itaatsizlik gösteren kurum çalışanları dururken diğer tarafta ise devletin kurumlarını alelacele elden çıkartma telaşı içerisinde bulunan bir hükümet bulunmaktadır.

 

Yurtsever olan her bireyin devlet topraklarına ve kurumlarına sahip çıkma ruhuyla hareket etmesi gerekir, zaten sözde değil özde vatanseverlik anlayışı da bunu gerektirir. Bu açıdan sendikaların sergiledikleri bu direnişi, günü birlik sıkıntılara takılmadan ileriye dönük kayıpları düşünerek hararetle desteklemek gerekir.

 

Bugün çekilecek sıkıntıların ileride yaşanacak yıkımların engellenmesi, halka ait kurumların elimizde kalması ve çocuklarımızın geleceğe güvenle bakabilmesi amacını taşıdığını iyi idrak etmeliyiz. Ülkesini ve toprağını seven, gelecek nesilleri düşünen herkes yapılan bu direnişe omuz vermelidir.

 

Bir başka nokta ise Bakanlar Kurulu tarafından ertelenen grevdir. Alınan karara rağmen çalışanlar çalışmamaya devam etmektedir. Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Referandum Yasası’na bakıldığında bu tür grev erteleme kararlarına uymamak cezai bir suç olarak düzenlenmemiştir. Bu yasal durum karşısında polis güçlerinin, fiilen greve devam eden ve/veya ertelenen grev kararına uymayan çalışanlara müdahale etme hak ve yetkisi bulunmamaktadır. Ortada cezai açıdan herhangi bir suç unsuru ve dolayısıyla suçüstü hali bulunmadığı cihetle polis güçlerinin herhangi bir olumsuz davranışının hukuk dışı olacağı ve bu durumda polislerin toplu bir suç işleme pozisyonuna gireceğini hatırlatmak isteriz.

 

Sivil itaatsizlik, modern hukuk ülkelerinde hoşgörüyle karşılanan ve uygulama bulan protesto hareketleridir. Sendikaların yaptıkları da bundan gayrı bir davranış değildir”.

 

               

 

 

 

 

Bu haber toplam 891 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler