1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. ‘Derseniz ki peşkeştir...’
Cenk Mutluyakalı

Cenk Mutluyakalı

Yazarın Tüm Yazıları >

‘Derseniz ki peşkeştir...’

A+A-

Telefonum çaldı.
İlk iş bakarsınız ya “kim acaba”...
Numara kayıtlı değildi...
- “Merhaba Cenk bey, ben Asım Dedezade. Bugünkü haberinizi okudum. Manşetten sordunuz ya, bu binalar kime kiralandı? Bana kiralandı. Size gelip anlatmak isterim.”
Oysa “devlet” korkmuştu, söylemeye!
- “Asım bey, siz yaşça bizden büyüksünüz, ben gelirim, sizi dinlerim" dedim.
“Yok” dedi Asım bey, “Siz dedikodu yapmadınız, resmi bir açıklama olmadığı için isim de yazmadınız. O nedenle ben gelmek, size nezaketinizi iade etmek isterim..."
Bu kadar nezakete de alışmamıştık...

*  *  *

Asım bey on dakika sonra ofisime girdi...
- “Evet, bana kiralandı” dedi. “Şimdi peşkeş derlerse, tek derdim budur. Bunu kabul etmem. Bu yer için 19 senedir müracaat ediyorum. Her sene her sene... Savaştan evvel Lefkoşa'nın kalbinde, Ermu Caddesi'nde 12 dükkan bıraktım, yani eşdeğer hak sahibiyim ve bugüne kadar tek kuruş almadım. Şimdi burayı 19 seneden sonra bana kiraladılar, atıl durumdaydı. ”
Hiç lafı evelemedim.
Dedim ki, “Siz, Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ın dünürüsünüz... Gönül rahatlığıyla şunu söyler misiniz, eğer, bu akrabalık bağı olmasaydı, bu yeri yine size verirlerdi, bunu der misiniz?
- “Bunu dersem, o durumda, 19 senedir niye alamadım, yanıt bulamam. Niçin verdiler, sormadım. Sormam da... Niçin sorayım.”

Ve ekledi...
- “Ama derseniz ki peşkeştir, buna katılmam. Ne Serdar Denktaş’a ne de başka bir bakana tek kelime söyledim. 19 senedir, bu yer için durmadan müracaat ederim, gene ettim, bu kez verdiler, gidip de ne verdiniz diye soracak değilim...”

*  *  *

Eşdeğer hak sahiplerinin yaşadığı sıkıntıları konuştuk... Siyasetin ayıplarını...
- “İnsan, doğalında 25'li 30’lu yaşlarda mal sahibi olabiliyor. Yani bugün, güneyde mal bırakan insanlar artık 70'ine geliyor. Çok mağdur var. Mahkemeye gitse, başvursa, 5 sene sonra ancak gündeme gelecek. Ömrü mahkemeye yetmeyecek..."
Diyorum ki, “450 bin dönüm mal bıraktık, 1 milyon 450 bin bulduk. Yani 1 milyon dönüm fazlalık varken, nasıl olur da halen eşdeğer sahipleri mağdur..."
Gülüyor!
"Yani" diyor, "Sekiz kalbur saman var, iki de eşek. Ve bu sekiz kalbur samanı, iki eşeğe senelerdir pay edemeyen idareler var..."

....

Adaletsizlik böyle bir şey...
Ve “eşek” örneği de ilginç gerçekten...

 

 

 

 

Bu yazı toplam 3229 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar