1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ders yılı başlarken okullar ve spor
Ders yılı başlarken okullar ve spor

Ders yılı başlarken okullar ve spor

Zaman inanılmaz bir hızla geçiyor. Uzun denilebilecek bir yaz tatilini daha geride bıraktık. İlkokullar yeni ders yılına başladı. Orta dereceli okullarda ise eğitim 20 Eylül Salı günü başlıyor. Derslerle birlikte okullarımızdaki spor faaliyetleri de baş

A+A-

Zaman inanılmaz bir hızla geçiyor.

Uzun denilebilecek bir yaz tatilini daha geride bıraktık. İlkokullar yeni ders yılına başladı. Orta dereceli okullarda ise eğitim 20 Eylül Salı günü başlıyor. Derslerle birlikte okullarımızdaki spor faaliyetleri de başlayacak.

Eğitim yılının başlamasıyla birlikte okulların bakım, onarım ve inşaat sorunları da haber programlarının başköşesindeki yerini aldı.

Okullardaki tamirat, inşaat, boya, oyun alanı eksikleri gündemdeki yerini korumakta.

Çok önceden çözülmesi ve okullar açılmadan sonlandırılması gereken bu gibi problemler maalesef yine sorun olmaya devam etmektedir. Oysa bu gibi sorunların uzun tatil döneminde sonlandırılmak üzere planlanması gerekmektedir. Özel okullarda durum aynı mı? Bence değil. Birçok devlet okulunda öğretmen eksikliği, müdür, muavin eksikliği devam etmektedir. Bu sorunların en kısa zamanda giderilmesi en büyük dileğimiz.

Bu kadar çok sorun devam ederken, okulların açık spor alanlarının bakım ve onarımından söz etmeye korkuyorum. Ama ne yalan söyleyeyim bir beden eğitimi öğretmeni olduğum için beni en çok ilgilendiren konuların başında geliyor. Nasıl ki matematik, Türkçe, İngilizce, resim, müzik ve benzeri dersleri veren arkadaşlarımın ders yılı başında en büyük arzuları tertemiz pırıl pırıl sınıflarda ders işlemektir, beden eğitimi öğretmeni arkadaşlarım da tertemiz, bakımlı alanlarda ders işlemek ister.

Sürekli tam gün eğitimden bahseden yöneticiler,  acaba spor faaliyetleri sayesinde birçok okulda aslında tam gün eğitimin yapılmakta olduğunu fark etmiyorlar mı?

Bu faaliyetlerin daha verimli olması için sadece imkanları çoğaltmak ve okulların maddi imkanlarını artırmak gerekmektedir.

Yasaların da daha iyi uygulanarak ödül ve cezanın gündemdeki yerini alması gerekmektedir. Okullarda gerçekleştirilen spor faaliyetlerinin organizasyonunu gerçekleştiren bakanlıktaki birimin de daha ciddi, planlı, programlı çalışması gerekmektedir.

Geçen yıl atletizmlerde yaşanan problemi unutmuş değiliz. Bu yıl da benzeri sorunların yaşanmaması için gereken önlemlerin önceden alınması en büyük tavsiyemizdir.

Bu eleştirileri yazmamdaki amacım körü körüne eleştirmek değil, aksine bu tür hataların ve sorunların tekrardan yaşanmaması için gereken önlemlerin alınmasına yardımcı olmaktır. Değerli beden eğitimi öğretmeni arkadaşlarım,  bizleri bu gibi sorunlar hiçbir zaman yıldırmadı ve yıldıramaz. Biliyorum ki hepiniz okul başlar başlamaz işinize dört elle sarılacaksınız. Eleştirilmekten korkmayın, hepimiz çok iyi biliyoruz ki meyve veren ağaç taşlanır. Hepinize mutlu ve başarılı bir ders yılı dilerim.

 

Bu haber toplam 785 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler