1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ders çıkartılması gerekiyor
Ders çıkartılması gerekiyor

Ders çıkartılması gerekiyor

Bazı maçlar vardır galip gelirsiniz, fakat olumsuz yanlarınızı göremezseniz yanılgıya düşer ileriki maçlarda hayal kırıklığı yaşarsınız. Dünkü maç bana göre Yenicami açısından tam ders alınacak bir maçtı. Maça hızlı başlayıp erken golü bulmalarına rağmen

A+A-

Bazı maçlar vardır galip gelirsiniz, fakat olumsuz yanlarınızı göremezseniz yanılgıya düşer ileriki maçlarda hayal kırıklığı yaşarsınız. Dünkü maç bana göre Yenicami açısından tam ders alınacak bir maçtı.

Maça hızlı başlayıp erken golü bulmalarına rağmen, doksan dakika boyunca izleyenlere beklenen futbolu gösteremedi. Sadece, alınan üç puanlık avantajı ile lig’e giriş yapmanın dışında, futbol adına tatmin edici bir oyun oynayamadılar.   

Sezona şampiyonluk parolası ile hazırlanan, yaptığı flaş transferlerle dikkatleri üzerine çeken Yenicami, dün, ortaya koyduğu oyunla ileriye dönük umut vermedi. Skora sizi yanıltmış olmasın. Son beş dakikada gelen goller takımın galip gelmesinde önemli gösterge sayılabilir. Ancak dar kadrosu ve gücü belli olan Gönyeli karşısında, zaman zaman bocalaması ve durum 1-1 iken rakibinin yüzde yüz gol pozisyonundan yararlanamaması, bana göre maçın kırılma anlarından biri olmuştur. Ayrıca penaltı pozisyonunun değerlendirilememesi de oyunun başka bir kırılma anı olabilirdi.

Belli ki gönyeli sezona çok iyi hazırlanmamış. Özellikle ikinci devrede, bir çok oyuncusunun ayağına kramp girmesi ve teker teker yerde kalmaları bunun en büyük göstergesiydi. Bu anlarda futbol durağanlaştı ve oyunun hızı kesildi. Gönyeli genç bir takım ama bu takımı sırtlayacak flaş oyuncusu yok. Hasan Kanlı gibi bir yeteneğin savunmada adam markajına vermek bana göre çok büyük bir hataydı. Ülkemizde forvet sıkıntısı yaşanırken ve sizin elinizde gol noktalarında etkili bir oyuncu varken, bu oyuncuyu savunmada ve adam markajında harcamak, gönyeli adına bir kayıp olarak değerlendiriyorum.

Oyunun genelinde ortaya koydukları oyun, hiç de mağlubiyeti hak edecek bir oyun değildi. Yıldızlar topluluğu gibi bir takım karşısında, canını dişine takarak 84 dakika rakibi ile dişe diş mücadele eden bir takıma söylenecek tek söz olabilir, “helal olsun size çocuklar”. Bu arada şunu da belirtmeliyim ki, gönyelinin, Reşat gibi bir oyuncuyu kadro dışı bırakmak gibi bir lüksü yoktur. Bir an önce problem ne ise çözülüp, bu oyuncunun takımdaki yerinin alınması sağlanmalıdır. Bu konuda yönetime ve teknik heyete önemli iş düşüyor.

Yenicami, kadro zenginliği bakımından geniş bir kadroya sahip. Ancak bu oyuncuları oyuna monte etmek konusunda bana göre hata yapılıyor. Bu gün milli takıma ilk çağırılacak adamların başında Nevval gelir. Sol kanadı sağ kanatta oynayan Derviş kadar iyi kullanan bir oyuncu. Bu oyuncunun (sakatlık hariç) ilk on birde oynaması şarttır. 4-4-2 sistemini kullanacaksanız. Nevval bu sistemin bir numaralı oyuncusudur.

Kaleci Çağatay’a gelince, yan toplarda önemli hatalar yapıyor. Özellikle yan toplara zamanlama hatası yaparak çıkıyor, ya da çıktığı toplarda topu elinden kaçırıp rakibe pozisyon sağlıyor. Bu noktada özenle çalıştırılması gerekmektedir. Bu maratonu Çağatay’la yürüyecekseniz, bu noktalarda kendisini geliştirmesi lazım.

Dünkü maçta, genel olarak oyunun hakimi Yenicami görünse de, özellikle üçüncü bölge diye değerlendirilen rakip takımın ceza alanı içerisinde, gereksiz pas hataları ve top kayıpları yapıtılar. Teknik kapasitesi bu kadar yüksen bir takımın, bu noktalarda daha etkili hareketler yapıp gol noktalarında daha etkili olmaları gerekiyor.

Top kontrolü bakımından yüzde 70’e yüzde 30 gibi bir istatistikle oynamalarına rağmen neticeye gidecek hareketlerde beceriksizdiler. Massa’ya servis yapmazsanız, bu oyuncudan randımanlı yararlanmanız mümkün değildir. Gereksiz paslaşmalar ve yan paslarla oyunun temposunu yavaşlatarak rakibinizin toparlanmasına neden oluyorsunuz. Kısacası şampiyonluğa oynamak istiyorsanız, bu zaaflarınızı bir an önce düzeltmelisini. Çünkü kadro olarak bunu başarabilecek yetenekte oyunculara sahipsiniz.   

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1166 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler