1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Dernekler Mezarlığında bir lâle; KIBHAD
Dernekler Mezarlığında bir lâle; KIBHAD

Dernekler Mezarlığında bir lâle; KIBHAD

Kıbrıs Havaları Derneği... Ülkemizde yer alan kayıtlı derneklere bakıldığında; neredeyse yüzde sekseni bir “isimden” öteye gidememiştir. Böylece, dernekler konusu açıldığında bu açıdan memleketin bir “mezarlık”tan ibaret olduğu b

A+A-

 

 

Kıbrıs Havaları Derneği...

Ülkemizde yer alan kayıtlı derneklere bakıldığında; neredeyse yüzde sekseni bir “isimden” öteye gidememiştir. Böylece, dernekler konusu açıldığında bu açıdan memleketin bir “mezarlık”tan ibaret olduğu birçoklarının ortak fikridir.

Doğrudur; dernek-birlik kurmak o kadar da zor birşey değildir.

Vakıf kurmak biraz daha zor ama imkânsız değildir o da.

Fakat önemli olan kurulmaları değil; işlevselliği, ürettiği ve üyeleriyle-toplumuyla neleri paylaştığı, toplum katmanlarına nasıl katkı sağladığıdır.

İşte bu noktada; kayıtlı varolan derneklere veya bu gibi sivil toplum örgütlerine bakıldığında, gerçek anlamda üreten; düzenlediği etkinliklerle toplumsal bilinci artıran, yol gösteren oluşumların ne kadar da az olduğu ortaya çıkmaktadır.

Elbette “üretim” demek sadece “kitap-dergi vb” materyaller yayınlamak değildir.

Gerçi bu “yayın” konusunda da “tek atımlık” değil “süregelen” bir çalışmanın varlığı önemlidir ama bunların yanında, belirttiğim gibi; üyelerine-toplumuna yönelik bilgilendirici etkinlikler sunmak da çok önem taşımaktadır.

Kıbrıs Havalar Derneği; üreten-ürettiklerini toplumuyla paylaşan, kendi alanında kalıcı çalışmalar yapan ve ülke kültürünün benliğine, geçmişine “belge” açısından katkı koyan bir oluşumdur.

Selçuk Garanti dostumun önderliğinde, amatör ruhların profesyonel düşünce çerçevesinde ortaya koydukları yüreklerin birarada olduğu bir dernek.

İlk günden başlayarak; sadece bir yerlerde müzik icra eden bir dernek anlayışından öteye taşınan oluşum-birliktelik; yaptığı kalıcı yayınlarla da, arşivlerimize, Kıbrıs Türk Kültürü adına önemli materyaller bırakmaktadır.

Geçtiğimiz hafasonu 2 kitaptan oluşan tanıtım günlerine katılmıştım. Güzel bir “Gıbrız Havasıynan” başlanan kitap tanıtımı daha sonra dernek başkanı ve müzk grubunun yöneticiliğinden, araştırmacılığa, oradan da dernek başkanlığını yapan Selçuk Garanti’nin konuşması yer aldı.

Evet iki kitap birden okura tanıtılıyordu. Birincisi; dernek yayınlarının 6.sı olan ve dernek olarak ilk düzenledikleri “1.Kıbrıs Havaları Sempozyumu”nda sunulan bildirilerin yer aldığı Türkçe-İngilizce baskılı kitaptır. Sempozyum; 24 Ekim 2011 yılında Lefkoşa-AKM’de gerçekleştirilmiş, katılımcılar ise şu bildirileriyle sempozyumun oluşumuna katkı koymuşlardı:

Yrd.Doç.Dr Müge Beidoğlu “İlköğretimde Kıbrıs Havaları”, Dr.Şevket Öznur “Sabahın Seher Vahdı Türküsü ve Varyantları”, Aslı Giray “Kıbrıs Havalarının Otantik Karakterlerine Uygun Özgün Eserler ve Evrensel Yansımaları”, Eralp Adanır “Kıbrıs Havalarının Farklı Müzikal Düzenlemelerle Yaşatılması”.

İkinci kitap ise; 2009 Ekim ayında birinci baskısı yapılan, bugün ise genişletilmiş şekilde 2. Baskısı gerçekleştirilen; “Kıbrıslı Türklerde Otantik Havalar Bibliyografyası”.

Bu çalışma; özellikle bizim gibi iğneyle kuyu kazan araştırmacılar açısından, müziğimiz adına önemli bir başvuru kaynağıdır. Müziğimiz konusunda ilk kitabımı 1997 yılında yayınlayabilmek-oluşturabilmek için (Kıbrıslı Türklerde Müzik-Darül-Elhan ve 1955-1965 Dönem Toplulukları), haftalarımı, günlerimi vermiştim Milli Arşiv’in gazeteleri arasında. Tam bir iğne ile kuyu kazmaktan farksızdı benim için. Çünkü; bu çalışmamdan önce müziğimiz adına (özellikle popüler ve geleneksel Türk Müziği) başvurulacak bir kitabımız maalesef yoktu. Elimizde sadece, yıllar öncesine dayanan ve araştırmacı-yazar Mahmut İslâmoğlu ile, Orkestra Şefi Yılmaz Taner hocamızın birlikte yaptıkları, türkü ve oyun havalarımız hakkında bilgi veren bir kitap vardı. Diyeceğim o ki; elimizdeki bu son yayın, “bibliyografya”, sadece HASDER arşivlerinin taranarak elde edilen muhteşem bir kaynak sunuyor bizlere. Geliştirilerek ve yeni bulguların da eklenmesiyle, bugün itibarıyla elimizde (HASDER arşivinden derlenen), Kıbrıslı Türklerce Kullanılan Otantik Havalardan 489'u yer almaktadır. Bibliyografya’dan nasıl yararlanılacağı konusuna bir örnek vererek yazımızı tamamlayalım dilerseniz.

Örneğin “Lokumcu Ömer Ağıdı” ya da “Lokumcu Ömer Türküsü” olarak anılan bir eserin nerde bulunacağına bakıldığında şöyle bir kaynak dökümü elinize veriliyor:

“Tezler ve Sözler/Kitap/M.Gökçeoğlu/1985-Gönyeli/sf:200-201/Kaynak:Fatma Öksüzoğlu/Derleyen Mustafa Gökçeoğlu/Notaya alan:M.Eran Raman...

Tabii başka kaynaklar da varsa konu hakkında onlar da altına yazılıyor. Böylece konu hakkında araştırma-belge ihtiyacında bu kitap sizlere referans oluyor.

Sonuçta, müziğimizle ilgili araştırmalarda, her araştırmacının bir başucu kitabı gibi görülebilir bu çalışma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 5648 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler