1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DERİNCE'DE NEWRUZ COŞKUSU
DERİNCEDE NEWRUZ COŞKUSU

DERİNCE'DE NEWRUZ COŞKUSU

Derince’de geleneksel ‘’Newruz’’ gününün ‘’ikincisi yapıldı. Newruz kutlamalarına, Türkiye, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy’da ailesi ile katıldı.

A+A-

 

 

KKTC Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği tarafından geleneksel hale getirilen Newruz kutlamaları bu yıl da Derince piknik alanında yapıldı. Saat 10.00’da başlayan kutlamalara Yeni Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün’de katılanlar arasında yer aldı. Kutlamalarda, canlı müzik eşliğinde halaylar çekildi ve Newruz geleneği olan barış ateşi üzerinden atlamalar yapıldı. KKTC Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği Başkanı İsmet İlkan açılış konuşmasında, derneğe yöneltilen tüm yıldırma çalışmalarına rağmen, Din, Dil, Irk ve cinsiyet ayrımını ortadan kaldırmayı simgeleyen Newruz bayramını kutlamaya devam ettiğini söyledi.

“NEWRUZ, DOSTLUK, KARDEŞLİK VE SEVGİDİR’’

İlkan, Türkiye’den misafir milletvekili Halil Aksoy’a hitaben, bazı siyasi oluşumların tüm engellemelerine rağmen 25 bin kişilik dernek olarak çalışmalarına dostluk kardeşlik ve sevgiyi temel alarak devam edeceklerini söyledi. İsmet İlkan, halkların kardeşliğine inandıklarını söyleyerek, dernek olarak ideolojilerinin Kıbrıs halkı ile sevgiye yönelik bağlarla birliktelik içinde yaşamak olduğunu söyledi.

“NEWRUZ, YENİLENME VE YENİDEN DİRİLİŞİN SİMGESİDİR’’

Türkiye Barış ve Demokrasi Partisi Ağrı milletvekili Halil Aksoy ise konuşmasına Kürtçe başlayarak, tüm katılımcıları ve tüm halkları yaz ateşi sıcaklığına kucakladığını söyledi.  Aksoy, Newruz kutlamalarının 5 bin yıllık bir geçmişi olduğunu söyleyerek tüm Ortadoğu halklarının bayramı olduğunu söyledi. Halil Aksoy Newruz’un tüm Ortadoğu halkları gibi Kürt halkının da bayramı olduğunu ancak Kürt’ler için Newruz’un Bahar sevincini, yenilenmeyi ve yeniden dirilişin bir simgesi olduğunu belirtti. Aksoy KKTC’de Newruz’un kutlanıyor olabilmesinin büyük bir mutluluk verdiğini söyleyerek “Keşke halkın Türkiye’de de Newruz kutlamaları engellenmeseydi’’ dedi.

“KIBRIS, YAPI OLARAK AVRUPA’YA EN YAKIN NOKTADIR’’

Türkiye hükümeti tarafından Kıbrıs halkına yönelik yapılan bazı şansız açıklamalara da değinen Aksoy, KKTC’nin Avrupa’ya en yakı nokta olduğunu ve bu şekilde eleştirmenin bu günkü siyasilerin bir ayıbı olduğunu dile getirdi. Aksoy, Kıbrıs’ta bulunan Doğu ve Güneydoğu kökenli insanların Kıbrıs halkının özünü ve kendi özlerini bozmadan sevgiye ve barışa dayalı bir yaşam sergilemelerini Kürt halkına ancak böyle bir yaşamın uygun olduğunu söyledi. Halil Aksoy, son olarak Kıbrıs’a en erken zamanda barışın gelmesi dileği ile konuşmasına son verdi.

“PETROL OLAN YERDE BARIŞ OLMAZ’’

Yeni Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün, Türkiye BDP milletvekili Halil Aksoy’un da aralarında bulunmasından mutlu olduğunu söyledi. Öykün, KKTC’de böylesi derneklerin varlığının Kıbrıs’ın ve özellikle de Karpaz’ın sosyal gelişmesinde büyük bir rol oynadığını belirtti. Öykün, bu tip birlikteliklerin, halkların bütünlüğünü ve kardeşliğin gelişmesini sağladığını söyledi. Kıbrıs sorununa da değinen Öykün, Petrolün gittiği yerde barışı bozduğunu söyleyerek, ülkemizde şu sıralar yaşanan anlaşmazlığın petrol çalışmalarından kaynaklandığını öne sürdü.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 678 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler