1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DENKTAŞ'TAN 'ERCAN HAVAALANI PROJESİ' ÇAĞRISI
DENKTAŞTAN ERCAN HAVAALANI PROJESİ ÇAĞRISI

DENKTAŞ'TAN 'ERCAN HAVAALANI PROJESİ' ÇAĞRISI

S. Denktaş: “Üniversitelere ve mali müşavirlere görev verilip fizibilite çalışması yapılsın... Kazanç ve kaybın ne olacağı hesaplansın”

A+A-“Kazanç ve kaybın ne olacağı hesaplansın”

S. Denktaş: “Üniversitelere ve mali müşavirlere görev verilip fizibilite çalışması yapılsın... Kazanç ve kaybın ne olacağı hesaplansın”


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk Halkına ve aydınlara çağrı yaparak, Ercan Havaalanı Projesi hakkında üniversitelere ve ülkenin tüm Mali Müşavirlerine görev verip bu projenin fizibilite çalışmasının yapılmasını istedi.
DP'den yapılan açıklamaya göre, Denktaş “Bu girişimle devletin kazancının veya kaybının ne olacağını hesaplattırsınlar. Bizim sırf muhalefet etmek için mi yoksa gerçekten bu ülke insanının haklarını korumak için mi mücadele ettiğimizi ortaya çıkartsınlar” dedi.

SANER’DEN GELEN CEVAPLAR...

Denktaş açıklamasına şöyle devam etti:
“Sn Bakan belli ki bu ihale ile ilgili olarak TC’den de ciddi katkı aldığını söyleyerek yine bu konuda Türkiye’nin isteği olduğunu hatırlatmaya çalışmaktadır. Bu isteğin varlığı doğru olsa bile, Sn Bakanın ve aslında Başbakanın görevi TC yetkililerine, Türkiye’de yapılmakta olan ve başarı ile yürütülen Havalimanı özelleştirmeleri ile KKTC’nin tek havalimanının özelleştirilmesinin aynı olmadığını, KKTC’de yapılacak bu özelleştirmenin bir ‘tekelleştirme’ olacağının anlatılması ve bu konunun gündemden kalkmasını sağlamasıdır.
Yirmi beş yıl süreyle tekel konumunda olacak Ercan Havalimanı’nda artık tek söz sahibi, antlaşmada ne yazarsa yazsın, gücü elinde bulunduran ilgili şirket olacaktır. Ercan’da halen çalışmakta olan kadrolu personel ve daimi işçiler hariç, geriye kalan tüm çalışanlar işsiz kalacaktır.
Duty Free çalışanları,CAS çalışanları ve geçici işçiler başta olmak üzere bağlı bulundukları şirketlerin tedarik zincirinde çalışmakta olanlar işverenleri tarafından kesinlikle işten durdurulacaktır. Sn Bakan bu insanların iş güvencesini neye dayanarak verdiğini açıklamalıdır.
Resmi rakamlara göre Ercan’a gelen yolcu sayısı 2012 yılında 2 milyon 6 yüz bin kişi olarak beklenildiği açıklanmıştır. Buna göre her çıkış yapıldığında 15 Euro kişi başı vergiden hesapladığımızda sadece bilet ücretlerinden elde edilecek gelir 19.5 milyon Euro’dur. Duty Free kiralarından 3 Milyon Euro ve diğer yer hizmetlerinden elde edilmekte olan 5 Milyon Euro toplandığında ortaya 27.5 Milyon Euro bir gelir ortaya çıkmaktadır. Bakan kendi açıklamalarında yıllık yolcu artışının yüzde 10 olduğunu belirttiğine göre 2013 yılı geliri sadece yolcu sayısına gelecek artışla 30 Milyon Euro’yu aşacaktır ki bu rakama halen düşük bırakılan Duty Free kiraları dahil değildir.
Yolcu sayısının hiç artmayacağını düşünerek yaptığımız hesaplamada ilgili şirkete 25 yılda 1 Milyar 725 Milyonluk bir gelir, 100 milyon peşin parayla devredilmektedir.”

“HESAPLATALIM”


Denktaş, Kıbrıs Türk Halkına ve aydınlara çağrıda bulunarak “Üniversitelerimize ve Ülkemizin tüm Mali Müşavirlerine görev vererek bu projenin fizibilite çalışmasını yaptırsınlar. Bu girişimle devletin kazancının veya kaybının ne olacağını hesaplattırsınlar. Bizim sırf muhalefet etmek için mi yoksa gerçekten bu ülke insanının haklarını korumak için mi mücadele ettiğimizi ortaya çıkartsınlar” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 672 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler