1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DENKTAŞ'IN NAAŞI SARAYDA
DENKTAŞIN NAAŞI SARAYDA

DENKTAŞ'IN NAAŞI SARAYDA

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın iki gün sürecek cenaze töreni bugün 09.58’de Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan ilk törenle başladı. YDÜ’deki törene eşi Aydın Denktaş, çocukları, torunları, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,

A+A-

 

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın iki gün sürecek cenaze töreni bugün 09.58’de Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan ilk törenle başladı.

YDÜ’deki törene eşi Aydın Denktaş, çocukları, torunları, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa büyükelçisi Halil İbrahim Akça, anamuhalefet CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, askeri ve sivil üst düzey yöneticiler, öğretim üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

1. Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, YDÜ’deki törene saat 09.20’de geldi. Ayakta durmakta zorluk çeken Aydın Denktaş, tekerlekli sandalye ile içeriye alındı.

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenazesi, YDÜ Hastanesi girişine kurulan katafalka getirilirken; eşi Aydın Denktaş, oğlu Serdar Denktaş ve korumasının yardımı ile eşi 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın naaşını ayakta karşıladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti bayraklarına sarılı naaş askerler tarafından katafalka kondu.

Bir din adamının konuşmasıyla devam eden tören, katılanların Türkiye Cumhuriyeti 1.su Mustafa Kemal Atatürk, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşuna emeği geçen Dr. Fazıl Küçük ve bugün ebedi istirahate gönderilen 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ruhuna fatiha okunmasıyla tamamlandı.

Bu noktada 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş eşinin naaşını taşıyan tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Bunu kızları Ender, Değer ve torunları izledi.

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için YDÜ’de düzenlenen tören, naaşın Cumhurbaşkanlığı’na götürülmek üzere askerler tarafından katafalktan alınarak cenaze arabasına götürülmesiyle tamamlandı.

 

 


 

 

 

DENKTAŞ SARAYA NAKLEDİLDİ

Son yolculuğuna uğurlanmakta olan 1. Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın naaşı, yaşamını yitirdiği YDÜ Hastanesi önünde düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na nakledildi.

Denktaş’ın naaşı, cenaze aracıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na nakledilirken, YDÜ Kampüsü’nde toplanan kalabalık gözyaşları ve alkışlar arasında Denktaş’ı uğurladı. Kalabalık, önünden geçen Denktaş’ın naaşına saygı duruşunda bulundu, cenaze arabası üzerine çiçekler bıraktı.

Polis ve askerlerin cephe selamıyla saygı duruşunda bulunduğu Denktaş’ın naaşı, eskort eşliğinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na nakledildi.

 

 

 

 

 

 


CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA TÖREN

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için bugünkü ikinci tören, yıllarca görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlendi.

YDÜ’deki törenin ardından Cumhurbaşkanlığı’na getirilen 1. Cumhurbaşkanı Denktaş için önce avluda bir tören gerçekleştirildi. Denktaş’ın naaşı gelmezden önce protokol, aile ve vatandaşlar Cumhurbaşkanlığı’na gelerek beklemeye başladı. Protokolün ve Denktaş ailesi fertlerinin bir kısmı yoğun trafik ve kalabalık nedeniyle Cumhurbaşkanlığı’na gecikmeli olarak gelebildi.

Denktaş’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti bayraklarına sarılı naaşının, askerler tarafından 30 yılı aşkın süre görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı avlusunda kurulan katafalka konulmasıyla başlayan tören, saygı duruşuyla devam etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’in, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın özgeçmişini okumasının ardından, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu bir konuşma yaptı. Avludaki törenin ardından 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naaşı, Cumhurbaşkanlığı Şeref Salonu’na kurulan katafalka kaldırıldı. Saygı geçişinin ardından, tören, taziye defterinin imzalanması ve vatandaşların saygı geçişiyle devam etti.

Aileden ilk olarak DP Genel Başkanı Serdar Denktaş tören yerine geldi ve burada Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Serdar Denktaş, daha sonra içeriye geçti. 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş ve ardından kızlarının gelmesi ve protokolün yerini almasıyla tören başladı.

Aydın Denktaş, kendisine ayrılan yere Cumhurbaşkanı Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu’nun kolları arasında geldi. Aydın Denktaş, daha sonra şeref salonundaki saygı geçişini de Meral Eroğlu’nun desteğiyle gerçekleştirdi.

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş da, kendisine ayrılan yerde eşi Müge Denktaş ve torunu Müge ile birlikte durdu. 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın kızları ve diğer torunlar ile torun çocukları da törende yerlerini aldılar.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki törenin ardından 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın naaşı, yarın saat 09.00’a kadar Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kalacak ve ihtiram nöbeti tutulacak.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU

Cumhurbaşkanı Eroğlu törende yaptığı duygusal konuşmada, “Onu ebediyete uğurlarken, konuşmak içimi burkuyor” dedi.

Eroğlu, 1. Cumhurbaşkanı’nın savcılık görevinden istifa ederek kendini Kıbrıs Türkü’ne adadığına işaret ederek, “O İngiliz’in adamı değil, Kıbrıs Türkü’nün mücahidi olmayı tercih etti" dedi.

RUM GAZETECİDEN SAYGI

Bu arada Cumhurbaşkanı’nın göğüslere asılan fotoğraflarından birinin yere, suya düştüğünü gören Rum fotoğrafçılardan biri, fotoğrafı basılmaması için yerden alarak basılmayacak bir yere koyması gözden kaçmadı.

Töreni, KKTC basınının yanı sıra Türkiye basını ve Rum basınıyla diğer bazı yabancı basın temsilcileri izledi. BRTK başta olmak üzere KKTC TV kanalları ve birçok Türkiye televizyonu töreni canlı yayınlarla aktardılar.

Bu arada, içeriden görüntü alınması için sadece Türk Ajansı Kıbrıs (TAK), BRTK, Anadolu Ajansı ile TRT’ye izin verildi.

PERSONELİ AĞLADI

Öte yandan 1. Cumhurbaşkanı Denktaş ile yıllarca görev yapmış personel de törende duygusal anlar yaşadı. Gazetecilerin sohbet etmeye çalıştığı bazı çalışanların dinmeyen gözyaşları konuşmalarına engel oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2389 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler