1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DENKTAŞ'A VEDA
DENKTAŞA VEDA

DENKTAŞ'A VEDA

SAAT: 15:00 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ebedi istirahatına çekileceği Cumhuriyet Parkı’ndaki cenaze töreni başladı. 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naşı devlet töreninin yapılacağı alana saat 15.00 sıralarında getirildi. Alkışlar ve bandonun ç

A+A-

SAAT: 15:00

 

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ebedi istirahatına çekileceği Cumhuriyet Parkı’ndaki cenaze töreni başladı.

1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naşı devlet töreninin yapılacağı alana saat 15.00 sıralarında getirildi. Alkışlar ve bandonun çaldığı cenaze marşı eşliğinde katafalka konuldu.

Naaşın getirilmesi öncesinde, Denktaş ailesi, KKTC ve Türkiye devlet ve hükümet yetkilileri, yabancı konuklar yerini aldı. 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş tekerlekli sandalye ile geldiği tören alanında mezarın başına gidip daha sonra tören alanındaki yerini aldı.

Töreni kalabalık bir basın grubu takip ediyor. Tören birçok kanal tarafından canlı yayınlanıyor. Parktaki tören başlayana kadar alana kurulan dev ekrandan tören yansıtıldı. Naaş parka getirildikten sonra dev ekrandaki canlı yayın sona erdi.

1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naaşı tören alanına getirilmeden önce Türkiye’den, Hala Sultan Tekkesi’nden ve oğlu Raif Denktaş’ın mezarından getirilen toprak da mezarın başına bırakıldı.


SAAT: 14:00

Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan ve Türkiye Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze törenine ve cenaze namazına katılıp KKTC’den ayrıldı.

Recep Tayip Erdoğan, saat 14.00’te, Necdet Özel ise saat 14.05’te ayrıldığı Ercan Havaalanı’ndan, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve diğer yetkililer tarafından uğurlandı.

 


 

SAAT: 13:00

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze törenine ve cenaze namazına katılmasının ardından KKTC’den ayrıldı.

Abdullah Gül, saat 13.30 sıralarında ayrıldığı Ercan Havaalanı’ndan TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça tarafından uğurlandı.

 


SAAT: 12:50

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze namazını Din İşleri Başkanı Talip Atalay kıldı. Namazın ardından 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naşı tekbirler eşliğinde tekrar top arabasına yerleştirildi. Binlerce seveni şimdi Denktaş’ı Cumhuriyet Parkı’nda askeri törenle son yolculuğu için uğurluyor.

 

Bu arada, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için Türkiye'de tüm camilerde sala verildi.

 


 

SAAT: 12:15

Cumhurbaşkanlığı ve Girne Kapısı’ndaki törenlerin ardından, top arabasıyla cenaze marşı eşliğinde Girne Caddesi güzergahından Selimiye Camisi’ne getirilen merhum 1. Cumhurbaşkanı’nın naşı, öğle ve cenaze namazlarının kılınacağı Selimiye Cami’ine gecikmeli olarak ulaşabildi.

Yol boyunca ve özellikle Sarayönü Meydan’ında toplanan binlerce vatandaş, son görevlerini yerine getirebilmek için cenaze arabasının geçişini bekledikler.

Selimiye Cami ve etrafında geniş güvenlik önlemleri alınırken, cami avlusuna sınırlı sayıda kişinin girmesine izin verildi. Binlerce vatandaş cami etrafında yerlerini aldı.

Selimiye Camii avlusuna sadece aile ve protokol alındı. Halk cenaze törenini camiinin dışından izliyor.


SAAT: 11:25

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın, Türkiye ve KKTC bayraklarına sarılı katafalktaki naaşı, saat 11.15’te askerlerin omuzlarında, top arabasına konmak üzere Cumhurbaşkanlığı’ndan çıkarıldı.

Rauf Denktaş’ın naaşı, Cumhurbaşkanlığı’ndaki törene katılanların önünden top arabasına kadar omuzlarda götürüldü, ardından naaş top arabasıyla dini törenin yapılacağı Selimiye Camii’ne hareket etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki törene devlet ve hükümet temsilcileri, Türkiye’den en üst düzeyde devlet ve hükümet yetkilileriyle kalabalık siyasi bir grup ve dış temsilcilik misyonları katılıyor.

Bu arada 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze töreni Türkiye’deki Cumhuriyet Halk Partisi’nin hayatta olan ve uzun bir süreden beridir biraya gelmeyen 4 genel başkanı, Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal, Altan Öymen ve Hikmet Çetin’i biraya getirdi.

20 Temmuz Barış Harekatı döneminin Türkiye Cumhuriyeti hükümetinde yer alan eski Maliye Bakanı Deniz Baykal, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Orhan Bilgit de cenazeye katılanlar arasında.

Cenaze törenine KKTC’den Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın oğlu DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç, GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, ana muhalefet CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, askeri üst düzey yetkililer ve kalabalık bir vatandaş grubu katıldı.

Türkiye’den ise, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın Başbakan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ile Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Zeki Garaçoğlu katıldı.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki törende Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir de hazır bulundu.

 


SAAT: 11:10

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, saraya ulaştı. Tören için son hazırlıklar yapılıyor. Birazdan 1.Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naşı Selimiye Camii’ne taşınacak

 

 

SAAT: 11:05

1. Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın bugün gerçekleştirilecek olan tarihi cenaze törenine tanıklık etmek için binlerce vatandaş, cenaze namazının kılınacağı Selimiye Meydanı ile Sarayönü, İnönü Caddesi ve Girne Kapısı önünde meydanı doldurdu.

Denktaş’ın cenaze törenine Anavatan Türkiye üst düzey yetkilileri ve vatandaşlar yanında KKTC’de bulunan Azeri öğrenciler ile Türkiyeli öğrenciler de büyük ilgi gösteriyor.

Denktaş için “Tüm Türk Ulusunun ve Halkımızın Başı Sağolsun. Sizi Asla Unutmayacağız” ve “Seni ve Cumhuriyeti Sonsuza Dek Yaşatacağız” yazılı pankartlar açan ve ellerinde KKTC bayrakları ve Denktaş posterleriyle çoluk çocuk, genç yaşlı meydanda toplanan vatandaşlara Lefkoşa Türk Belediyesi de kurduğu çorba çeşmesiyle soğuk havada ikramda bulunuyor.


SAAT: 10:45

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek,  Türkiye Başbakanı Eroğan, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB’den sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Bekir Atalay şu sıralara Cumhurbaşkanılığı’na vardı. Heyet 1.Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naaşı önünde saygı duruşunda durdu

 

 

Türkiye Başbakanı Erdoğan, taziye defterine şunları yazdı:

''KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı, Kıbrıs davasının abide ismi büyük mücadele insanı Sayın Rauf Raif Denktaş'ın vefatından dolayı derin bir teessür içindeyiz.

Merhum Denktaş, bütün hayatını Kıbrıs'ta barış ve istikrarı tesis etmeye adamış, gerektiğinde Kıbrıs Türk'ünün bağımsızlık mücadelesine liderlik etmiş, gerektiğinde de barış, diyalog ve uzlaşma için büyük devlet adamlığı vasfıyla temsil ettiği aziz milletinin hukukunu yılmadan savunmuştur.

Merhum Denktaş'ın vefatı, KKTC halkı için olduğu kadar hiç kuşkusuz Türkiye için de acı bir kayıptır. Ancak merhum Denktaş'ın Kıbrıs'ta başlattığı ve cesaretle yürüttüğü mücadele KKTC ve Türkiye vatandaşları tarafından aynı samimiyetle sahiplenilecek, aynı kararlılıkla yürütülecektir.

Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk'ünün haklı mücadelesini tüm imkanlarıyla desteklemeye, KKTC'nin hukukunu bütün gücüyle savunmaya devam edecek, Ada'da barışın, hürriyetin refahın teminatı olmayı sürdürecektir.

Kıbrıs Türk halkının, aziz milletimizin başı sağ olsun diyor, merhum cumhurbaşkanına Allah'tan rahmet niyaz ediyorum.''


 

SAAT: 10:30

Cumhurbaşknaı Gül’ü Ercan Havaalanı’nda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, TC Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bakanlar, üst düzey askeri yetkililer ve diğer yetkililer karşıladı.

Gül uçaktan inişinde kendisini karşılamaya gelenlerle el sıkıştı, Serdar Denktaş’a taziyelerini iletti.

Askeri törenle karşılanan Gül tören mangasını da selamladı ve Cumhurbaşkanı Eroğlu ile birlikte makam arabasına binerek Cumhurbaşkanlığı’na gitmek üzere Ercan’dan ayrıldı.

 

 

 

SAAT: 10:24

Türkiye Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu Cumhurbaşkanılığı Sarayı’na vardı.


SAAT: 10:17

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze töreni için Türkiye’den yetkililer gelmeye başladı.

Türkiye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan ve heyetini taşıyan uçak az önce Ercan Havaalanı’na indi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de birazdan Ercan Havaalanı’na gelmesi bekleniyor

1. Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın bugün düzenlenecek cenaze törenine Türkiye ve diğer ülkelerden katılacak konuk heyetler KKTC’ye gelmeye başladı.

Türkiye ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP heyeti, bu sabah Ercan’a geldi.

Heyette, eski Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın da yer aldığı 11 kişi bulunuyor.

Türkiye Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu saat 09.00’da KKTC’ye geldi.

Özel ve Kıvrıkoğlu ile beraberlerindeki heyeti taşıyan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçak, 09.00’da Ercan’a indi.

Komutanları, Büyükelçi Halil İbrahim Akça, Barış Kuvvetleri Komutanı Adem Huduti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Mehmet Daysal, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Tümen Komutanları, DP Genele Başkanı Serdar Denktaş ve öteki yetkililer karşıladı.

 

ERCAN’DA YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Bu arada, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’ın gelişi öncesinde Ercan’da geniş güvenlik önlemleri alındı. Abrona çekilen makam araçları, polis güçleri ve dedektör köpek “Balyoz” tarafından arandı.

Ercan’da çok sayıda basın mensubu görev yapıyor.

 

DSP HEYETİ GELDİ

Bu arada Demokratik Sol parti Genel Başkanı Masum Türker başkanlığındaki heyet de THY’nin tarifeli uçağıyla cenaze töreni için KKTC’ye geldi.

 

 

 

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze törenine katılmak için dün akşamdan itibaren Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere birçok ülkeden heyetler ve temsilciler KKTC’ye geldi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AB Bakanı Egemen Bağış’ın da içinde bulunduğu yedi bakanla en üst düzeyde temsil edildiği törende, Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi parti başkan ve temsilcileri ile kurum ve kuruluş temsilcileri de yer alıyor.

İslam Konferansı Örgütü Genel Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu da cenaze törenine katılanlar arasında.

Enformasyon Dairesi’nden verilen bilgiye göre, cenaze törenine, Türkiye dışında Afganistan, Katar, Makedonya, Gümülcine, Pakistan, Azerbaycan, Kırım, Kosova ve Bulgaristan’dan da heyetler ve temsilciler katılıyor.

 

 

 

Bu haber toplam 4056 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler