1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DENKTAŞ'A GÖRE: MÜZAKERELER SON BULMALI
DENKTAŞA GÖRE: MÜZAKERELER SON BULMALI

DENKTAŞ'A GÖRE: MÜZAKERELER SON BULMALI

Referandum önerisini yineleyen Serdar Denktaş: “Görüşme sürecinin artık son bulması gerektiğine inanıyoruz”

A+A-

Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs konusunda referanduma gitmesi ve düşüncesini beyan etmesi önerisini yineleyen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, “halkımızın çok büyük bir çoğunluğuna tercüman olduğumuzu bilerek, 44 yıldan beridir devam eden bu görüşme sürecini, Kıbrıs Türk halkının insan haklarının askıya alındığı bir süreç olarak değerlendiriyor ve artık son bulması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Serdar Denktaş, Birleşmiş Milletler örgütünün uzlaşılan parametreler içerisinde federal bir çözüm yönünde tarafların anlaşmaya ulaştığı açıklaması dışında yapacağı herhangi bir açıklama durumunda Kıbrıs Türk halkının referanduma giderek düşüncesini dünyaya beyan etmek zorunda olduğunu söyleyerek, “Aksi takdirde bizler ve gelecek nesillerimiz sonu gelmez görüşme süreçlerine mahkum edilecek ve her görüşme sürecinde belli haklarımız budanarak sonuçta Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin arzuladığı noktaya getirilme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağız. Kıbrıs Türk halkı olarak egemen eşitliğimizden ve bunun göstergesi olan bağımsızlığımızdan hiç bir zaman ödün vermeyeceğimizi anlamayanlar bu vesile ile bunu anlamış olacaklardır” ifadelerini kullandı.

RUSYA’YA ELEŞTİRİ

Serdar Denktaş, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’nın geleneksel olarak ve kayıtsız şartsız Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni desteklediğinin açık olduğunu belirterek, Rum Yönetimi’ne sorusuz sualsiz verilen desteğin adil olmadığını kaydetti.

Rusya Dışişlerinin 27 Ocak tarihli açıklamasındaki görüşlere Demokrat Parti olarak katılmalarının mümkün olmadığını ifade eden Serdar Denktaş, “44 Yıldan beridir fasılalarla devam eden Kıbrıs görüşme süreci için hala daha görüşülecek şeyler olduğunu söylemek bizim açımızdan artık geçerli değildir. Aynı şekilde olaya 1964 yılından beridir müdahil olan, 2004 yılında bir çözüm planı hazırlayarak tarafların ayrı ayrı referandumlarına sunan Birleşmiş Milletler örgütünü, yeterince potansiyelini kullanmamakla suçlamak da haksızlıktır” dedi.

Rusya gibi büyük ülkelerin hala daha Kıbrıs Türk halkını küresel satranç oyununda piyon olarak kullanmak arzusu taşıdıklarını ve değişen konjonktürü fazla dikkate almadıklarını düşündüklerini dile getiren Serdar Denktaş, özetle şöyle devam etti:

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Rusya devleti arasında var olan ilişkiler Kıbrıs Türk halkını varolan haklarından yoksun bırakmak için kullanılmamalı ve Rusya gibi büyük bir ülke buna alet olmamalıdır.

Rusya kendi sınırları çevresinde yaşanan benzer sorunlarda oraların halklarının hissiyatıyla Kıbrıs sorununda Kıbrıs Türk halkının hissiyatıyla örtüştürmeye gayret göstermelidir. Kıbrıs Türk halkı Rusya’nın veya başka hiç bir ülkenin düşmanı değildir.

Rusya, Kıbrıs sorununda direkt taraf olmadığı halde Kıbrıs konusunda bir kez daha Kıbrıs Türk halkını hiçe sayarak Rum yönetimi ağzı ile ‘sonsuza dek görüşme’ istediğini beyan etmiştir. Çok yakın bir gelecekte büyük bir olasılıkla diğer ülkeler de kendi çıkarları doğrultusunda Kıbrıs Türk halkı üzerinden kendi çıkar politikalarını açıklayacaklardır.

Bu durumda Kıbrıs Türk halkı olarak esasen bizlerin ne istediğimizi dünyaya beyan etmemizin zamanı gelmiştir. Bunun en güzel ve kabul edilebilir yöntemi ise geleceğimizle ilgili bir referandumdur.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 480 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler